آسی که بعد از تعطیلات نوروزی، بازی می شود

کاملیا انتخابی فرد
کاملیا انتخابی فرد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

کمتر از چند روز مانده به تعطیلات نوروزی در ایران بازار خرید و فروش گرم است اما صد روز مانده به انتخابات، این بازار گرمتر به نظر می آید. علی رغم آنکه سال جدید و تعطیلات دو هفته ای در راه است، بازار نوشتن اخبار انتخابات ریاست جمهوری در رسانه های ایرانی گَرم و پُر رونق به نظر می رسد
.
تا به اینجا که آقای حسن روحانی رئیس اسبق شورای امنیت ملی و روحانی اصلاح طلب برای کاندید شدن اعلام آمادگی کرده و حتی مشاوران کارزار انتخاباتی خود را نیز انتخاب کرده است. شخصیت جالب دیگری که کاندیداتوری خود را اعلام کرده، محمد رضا باهنر نماینده محافظه کار و جنجالی مجلس است.
نکته ای که کاندیداتوری باهنر را جالبتر می کند، خویشاوندی وی با نخست وزیر ترور شده سالهای اول انقلاب است. محمد جواد باهنر، نخست وزیری که توسط بمب گذاری عوامل مجاهدین خلق ترور شد تنها ۱۵ روز در این سمت قرار داشت و همراه وی رئیس جمهور وقت علی رجایی و دیگر اعضای کابینه دولت نیز در این انفجار کشته شدند.

اینک برادر وی محمد رضا باهنر، فردی که دوره های متمادی در مجلس ایران نماینده بوده و در مجلس فعلی معاون رییس مجلس می باشد، تصمیم گرفته تا کاندید ریاست جمهوری شود. موقعیت وی در مجلس به طور طبیعی وی را به علی لاریجانی نزدیک می کند و عجیب نیست که باهنر یکی از منتقدان اصلی و همه روزه محمود احمدی نژاد در مجلس باشد.
باهنر، مردی که از یک فامیل استخواندار سیاسی می آید، حتی به رئیس جمهور پیشین اکبر هاشمی رفسنجانی هشدار داده است که خود را کاندید انتخابات نکند. باهنر به مطبوعات گفت که چنانچه هاشمی خود را کاندید کند وی به نفع هاشمی کنار نخواهد رفت.
اما از سوی جناح اصلاح طلبان، روز یکشنبه یک گروه ۹۱ نفره از محمد خاتمی رییس جمهور پیشین دعوت کردند که کاندیداتوری انتخابات در پیش رو را بپذیرد. هنوز روشن نیست که آیا محمد خاتمی علاقه ای برای شرکت در انتخابات داشته باشد اما آشکار است که علی رغم تلخ کامی های که آنها در انتخابات گذشته داشتند همچنان علاقمند هستند که در انتخابات پیش رو شرکت گسترده ای داشته باشند.

چهار سال پیش دو کاندید اصلاح طلب، میر حسین موسوی و مهدی کروبی و همچنین محسن رضایی کاندید جناح محافظه کار به نتیجه انتخابات اعتراض کرده و پیروزی احمدی نژاد را نپذیرفتند. انتخاباتی که آنها اعتقاد داشتند در آن تقلب صورت گرفته و این اعتراضات تبدیل به تظاهرات گسترده مردمی در خیابانها شد و جنبش سبز را ایجاد کرد. نتیجه این اعتراضات و اغتشاشات چیزی به جز حبس خانگی موسوی و کروبی، در دو سال پیش نبود.
اخیرا محمد خاتمی گفته بود که برای جلب اعتماد همگانی و اتحاد ملی، زندانیان سیاسی بایستی تا پیش از انتخابات آزاد شوند. تاکنون هیچ زندانی سیاسی که آزاد نشده است و بر عکس تعداد دیگری از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران بازداشت شده اند. در روزهای اخیر، حسن لقمانی نماینده سابق مجلس و عضو حزب مشارکت که به همراه چهار فعال سیاسی دیگر برای دعوت از خاتمی از همدان عازم تهران بودند، قبل از سفر دستگیر شدند.
حساسیت ها و نگرانی های بسیاری از حضور اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو در بین مجریان طراز اول حکومت وجود دارد. اما جالب است که گفته شود، شکافی بین اصلاح طلبان داخل و اصلاح طلبانی که ایران را چهار سال پیش ترک کرده اند وجود دارد .اصلاح طلبانی که بیرون ایران اقامت دارند ادعا می کنند که در غیبت موسوی و کروبی آنها رهبران این جنبش هستند، در حالی که عملکرد خاتمی در ایران بسیار متفاوت با خارج نشینان است و انتقادها ادامه دارد، اما خاتمی همچنان رهبر معنوی و اصلی این جنبش باقی مانده است.

محمد خاتمی با شرکت در انتخابات مجلس، تمامی اصلاح طالبان برون مرزی را که خواستار بایکوت شدن آن بودند، شوکه کرد. واکنش این گروه از اصلاح طلبان از تصور خارج بود و حتی منکر آن بودند که خاتمی رهبر معنوی این جنبش و همچنان در دارای اقبال ملی بلندی است.
خاتمی نشان داده است که وی همچنان یک رهبر کلیدی این جنبش و کسی است که می تواند نامزد مورد حمایت خود را مورد تائید جامعه قرار دهد. این خاتمی بود که میر حسین موسوی را چنین محبوب ساخت و توانست در بین جوانانی که هیچ شناختی از وی نداشتند، طرفداران چند میلیونی پیدا کند. علی رغم سرخوردگی بسیار از انتخابات ۴ سال پیش ، خاتمی همچنان محبوب و مورد احترام عموم باقی مانده است.
اگر خاتمی تصمیم بگیرد که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کند، مخالفان وی در هر جناحی که باشند بر خود خواهند لرزید. وی در انتخابات شرکت گسترده ای خواهد داشت چه کاندید باشد یا نباشدو به سادگی از این کارزار بیرون نمی رود هرچند که دوستان و متحدین وی همچنان در زندان و غضب مانده اند.

در حالی که خیلی واضح نیست که چهره کاریزمایتک جناح محافظه کار برای رقابت تنگاتنگ چه کسی خواهد بود، اما معلوم است که احمدی نژاد و دوستان نزدیک به وی منتظر هستند که آس خود را رو کرده و چهره انتخابات را دگرگون سازند. اما نه در این هرج و مرج و هیاهوی نوروزی. بعد از تعطیلات!!

برگردان مقاله انگلیسی منتشر شده در العربیه نت

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید