مصاحبه العربیه با ویدا رستم‌علی‌پور از شاکیان پرونده حمید نوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ویدا رستم‌علی‌پور از شاکیان پرونده حمید نوری در دادگاه استکهلم که سه نفر از اعضای خانواده خود را در جریان اعدام‌های دهه شصت از دست داد در مصاحبه اختصاصی با «العربیه» از مشاهدات، خاطره‌ها و محتوای شهادتنامه‌اش علیه نوری سخن گفت.

دادگاه حمید نوری، دادیار سابق در قوه قضاییه ایران از سه‌شنبه، 10 آگوست 2021 (19 مرداد 1400) در استکهلم سوئد با اتهام «جنایت علیه بشریت»، «نقض قوانین بین‌المللی» و «قتل عمد» به‌دلیل نقش وی در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در دهه شصت شمسی، آغاز ‌شد.

Advertisement

حمید نوری در زمان اعدام‌های جمعی تابستان سال 1367 دادیار زندان گوهردشت کرج بود. در آن زمان به دستور روح‌الله خمینی رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران و با نظارت کمیته مرگ متشکل از هیاتی چهار نفره (مصطفی پور‌محمدی وزیر کشور احمدی نژاد و وزیر دادگستری روحانی، حسینعلی نیری رئیس دیوان عالی و حاکم شرع در دهه شصت، مرتضی اشراقی دادستان وقت انقلاب تهران و ابراهیم رئیسی معاون وقت دادستان تهران، رئیس سابق قوه قضائیه و رئیس جمهوری فعلی ایران) در فاصله اوایل مرداد تا اواسط شهریور شصت‌و‌هفت، بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت اعدام شدند.

بازماندگان کشتار و خانواده‌های کشته‌شدگان امیدوارند دادگاه نوری نقطه‌ای برای آغاز رسیدگی بین‌المللی به کشتارهای دهه 60 به‌خصوص کشتار تابستان 67 و مجازات عاملان و آمران آن باشد.

تاکنون پنج جلسه از محاکمه نوری برگزار شده است. گفته شده است که روند محاکمه او تا آوریل سال آینده میلادی ادامه خواهد داشت. او اولین مقام ایرانی است که در یک دادگاه خارجی به اتهام مشارکت در اعدام‌های تابستان 1367 محاکمه می‌شود.