.
.
.

اظهارات اصغر مهدی‌زاده شاهد و شاکی پرونده حمید نوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه رسیدگی به پرونده «حمید نوری» متهم اعدام‌های دسته‌جمعی در تابستان 67 در ایران، سه شنبه 10 آگوست 2021 (19 مرداد 1400) در دادگاه استکهلم سوئد آغاز شد. نوری، به اتهام «جنایت علیه بشریت»، «نقض قوانین بین‌المللی» و «قتل عمد» به دلیل نقشش در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در دهه شصت شمسی، متهم شده است. «العربیه»‌، در همین راستا، در هفته‌های اخیر با شماری از شاهدان و شاکیان این قاضی ایرانی به گفت‌وگو نشسته است.

اصغر مهدی‌زاده یکی از زندانیان سیاسی سابق است که شاهد قتل عام تابستان 1367 و شاکی مستقیم پرونده حمید نوری در دادگاه استکهلم است.

مهدی‌زاده از سال 59 تا سال 73 در زندان‌های مختلف ایران محبوس بود. او در بخشی از اظهارات خود با تایید وجود «سالن‌ مرگ» در زندان گوهردشت به جزئیات اعدام‌های دسته‌جمعی پرداخت.

حمید نوری در زمان اعدام‌های جمعی تابستان سال 1367 دادیار زندان گوهردشت کرج بود. در آن زمان به دستور روح‌الله خمینی رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران و با نظارت کمیته مرگ متشکل از هیاتی چهار نفره (مصطفی پور‌محمدی وزیر کشور احمدی نژاد و وزیر دادگستری روحانی، حسینعلی نیری رئیس دیوان عالی و حاکم شرع در دهه شصت، مرتضی اشراقی دادستان وقت انقلاب تهران و ابراهیم رئیسی معاون وقت دادستان تهران، رئیس سابق قوه قضائیه و رئیس جمهوری فعلی ایران) در فاصله اوایل مرداد تا اواسط شهریور شصت‌و‌هفت، بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت اعدام شدند.

بازماندگان کشتار و خانواده‌های کشته‌شدگان امیدوارند دادگاه نوری نقطه‌ای برای آغاز رسیدگی بین‌المللی به کشتارهای دهه 60 به‌خصوص کشتار تابستان 67 و مجازات عاملان و آمران آن باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم