مصاحبه العربیه با لاله و لادن خواهران بیژن بازرگان از شاکیان پرونده حمید نوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در آستانه محاکمه حمید نوری، دادیار سابق در قوه قضاییه ایران از روز سه شنبه 10 آگوست 2021 (19 مرداد 1400) در دادگاه استکهلم سوئد با اتهام «جنایت علیه بشریت»، «نقض قوانین بین‌المللی» و «قتل عمد» به دلیل نقش وی در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در دهه شصت شمسی، شماری از شاهدان و شاکیان این قاضی ایرانی در مصاحبه با «العربیه» از مشاهدات و خاطرات خود و همچنین محتوای شکایت‌نامه‌ها علیه متهم سخن گفتند.

لاله و لادن، خواهران بیژن باژرگان از قربانیان اعدام‌های گسترده دهه 60 در مصاحبه اختصاصی با «العربیه» از مشاهدات خود در آن دوران و‌ پرونده برادرشان و انتظارشان از تصمیم دادگاه سخن گفتند.

Advertisement

لاله بازرگان گفت: «برادر من عضو یک گروه چپ بود و در زمانی که روزنامه میفروخت و فعالیت کارگری می‌کرد و دانشجو بود. زمانیکه روزنامه می‌فروخت، آن روزنامه در ایران آزاد بود، در تیرماه 61 بازداشت شد. یکی از دوستانش او را لو داد، به او زنگ زد و قرار سوخته گذاشت و دیگر برنگشت. بعد از چند هفته خبر رسید که او در اوین است. در دادگاه به ده‌سال زندان محکوم شد. برادرم را بعد از بازجویی چند دقیقه‌ای در یکی از روزهای 5,6,7,8 شهریور سال 67 اعدام کردند.»

لادن بازرگان نیز گفت: «من خوشحالم که بعد از سی‌وچند سال یکی از جانیانی که مرتکب جنایت علیه بشریت شده در دادگاهی در سوئد باید پاسخگو باشد به این جنایت و رژیم جمهوری اسلامی ایران سی‌و‌چندی سال است که سعی کرده این جنایت را مخفی نگه‌دارد ولی حالا دیگر باید در جامعه بین‌المللی به‌این موضوع پاسخ دهد.»

حمید نوری در زمان اعدام‌های جمعی تابستان سال 1367 دادیار زندان گوهردشت کرج بود. در آن زمان به دستور روح‌الله خمینی رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران و با نظارت کمیته مرگ متشکل از هیاتی چهار نفره (مصطفی پور‌محمدی وزیر کشور احمدی نژاد و وزیر دادگستری روحانی، حسینعلی نیری رئیس دیوان عالی و حاکم شرع در دهه شصت، مرتضی اشراقی دادستان وقت انقلاب تهران و ابراهیم رئیسی معاون وقت دادستان تهران، رئیس سابق قوه قضائیه و رئیس جمهوری فعلی ایران) در فاصله اوایل مرداد تا اواسط شهریور شصت‌و‌هفت، بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت اعدام شدند.

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size