.
.
.

مصاحبه العربیه با حسین فارسی از شاکیان پرونده حمید نوری در دادگاه سوئد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در آستانه محاکمه حمید نوری، دادیار سابق در قوه قضاییه ایران از روز سه شنبه 10 آگوست 2021 (19 مرداد 1400) در دادگاه استکهلم سوئد با اتهام «جنایت علیه بشریت»، «نقض قوانین بین‌المللی» و «قتل عمد» به دلیل نقش وی در اعدام‌های دست‌جمعی زندانیان سیاسی در دهه شصت شمسی، شماری از شاهدان و شاکیان این قاضی ایرانی در مصاحبه با «العربیه» از مشاهدات و خاطرات خود و همچنین محتوای شکایت‌نامه‌ها علیه متهم سخن گفتند.

حسین فارسی زندانی سیاسی از سال 1360 تا 1372 که برادرش حسن فارسی یکی از زندانیان سیاسی اعدام شده در قتل عام تابستان 1367 بود اکنون شاکی مستقیم پرونده حمید نوری در دادگاه استکهلم است و در مصاحبه اختصاصی با «العربیه» از مشاهدات، خاطره‌ها و محتوای شهادتنامه‌اش سخن گفت.

حمید نوری در زمان اعدام‌های جمعی تابستان سال 1367 دادیار زندان گوهردشت کرج بود. در آن زمان به دستور روح‌الله خمینی رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران و با نظارت کمیته مرگ متشکل از هیاتی چهار نفره (مصطفی پور‌محمدی وزیر کشور احمدی نژاد و وزیر دادگستری روحانی، حسینعلی نیری رئیس دیوان عالی و حاکم شرع در دهه شصت، مرتضی اشراقی دادستان وقت انقلاب تهران و ابراهیم رئیسی معاون وقت دادستان تهران، رئیس سابق قوه قضائیه و رئیس جمهوری فعلی ایران) در فاصله اوایل مرداد تا اواسط شهریور شصت‌و‌هفت، بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت اعدام شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم