پایان ماموریت یک‌ساله «ناسا» برای شبیه‌سازی مریخ

هدف از این مأموریت مقابله با چالش‌هایی مانند منابع محدود، انزوا، و تاخیرهای ارتباطی 22 دقیقه‌ای مریخ با زمین بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماموریت یک‌ساله سازمان فضانوردی آمریکا «ناسا» برای شبیه‌سازی زندگی در سیاره مریخ این هفته به پایان رسید، و تیم چهارنفره متخصصانی که به مدت یک سال خودشان را در محیطی کاملا بسته منزوی کرده بودند، از محفظه خارج شدند.

کلی هَستون، آنکا سلاریو، راس براکول، و ناتان جونز از 25 ژوئن 2023 به عنوان اولین دواطلبان «پروژه آنالوگ کاوش سلامت و عملکرد خدمه ناسا» به مدت بیش از 12 ماه در اولین محیط شبیه‌سازی‌شده مریخ ناسا در مرکز فضایی جانسون در هیوستون تگزاس قرار گرفتند، و شنبه پیش به آزمایش خود پایان دادند.

این چهار نفر برای شبیه‌سازی ماموریت به مریخ، در داخل زیستگاهی که 157 متر مربع مساحت داشت، به انواع و اقسام فعالیت‌ها پرداختند. آنها پیاده‌روی‌های فضایی شبیه‌سازی‌شده انجام دادند، سبزیجات برای تولید آذوقه‌ کشت و برداشت کردند، و به نگهداری از زیستگاه و تعمیر تجهیزات خود پرداختند.

استیو کورنر، معاون مدیر مرکز فضایی جانسون، بر تمرکز این ماموریت بر تغذیه و اثرات آن بر عملکرد فضانوردان تاکید کرد. به گفته وی: «این آزمایش بسیار مهم بود، چرا که ما داریم خودمان را برای فرستادن انسان به سیاره سرخ آماده می‌کنیم. داوطلبان دوری از خانواده‌های‌شان را تحمل کردند، از یک رژیم غذایی با دقت طراحی‌شده پیروی کردند، و تحت نظارت‌های زیادی قرار گرفتند.»

ماموریت یک‌ساله شبیه‌سازی زندگی در مریخ با ضربه زدن به درب زیستگاه توسط کیل لیندگرن، فضانورد و معاون مدیر عملیات پرواز به پایان رسید. چهار داوطلب در پایان از یکدیگر و کسانی که از آنها پشتیبانی کردند، قدردانی کردند.

آنها با کوله‌بار تجربیات یک‌ساله، بینش‌ خود را درباره یک ماموریت انسانی به مریخ و حیات روی زمین به اشتراک گذاشتند. هدف از این مأموریت ایجاد شرایط برای عملیات‌های آینده مریخ، و مقابله با چالش‌هایی مانند منابع محدود، انزوا، و تاخیرهای ارتباطی 22 دقیقه‌ای با زمین بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size