کشف مواد خطرناک و سرطان‌زا در تامپون و پودر بچه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دانشمندان مواد خطرناک و سمی در تامپون یافته‌اند که می‌تواند سلامت زنان را به خطر اندازد.

به گزارش «اسکای‌نیوز»، پژوهشگران دانشگاه برکلی کالیفرنیا با آزمایش بر روی تمپون‌های ساخت 14 شرکت مختلف دریافتند که در تمام آنها ذرات فلزی سمی وجود دارد. از آنجا که تامپون داخل بدن قرار می‌گیرد، خطر بیشتری برای زنان دارد که مواد سمی چون آرسنیک، سرب، مس، جیوه، نیکل، آهن و سایر مواد مضر از این طریق بطور مستقیم وارد بدن شده و جذب می‌شوند و زنان را در معرض بیماریهای مرگبار قرار می‌دهد.

میزان مواد فلزی یافت شده در انواع تامپون‌ها با توجه به ارگانیک بودن یا اینکه در بازار اروپا، آمریکا یا بریتانیا موجود باشند متفاوت بود.

درحالی که حدود 52 تا 86 درصد زنان در آمریکا در طول دوران قاعدگی خود از تامپون استفاده می‌کنند، این تامپون‌ها می‌تواند با جذب فلزات، خطر ابتلا به بیماریهایی چون سرطان، زوال عقل، دیابت و ناباروری را افزایش دهد و همچنین به اختلالاتی در کبد، کلیه، مغز، سیستم‌های عروقی و قلبی، عصبی و همچنین غدد درون ریز منجر شود.
مصرف این تامپون‌ها در گذشته همچنین می‌تواند پس از بارداری برای جنین هم خطرناک باشد.

جنی شیرستون، سرپرست این گروه تحقیق می‌گوید تا آنجا که ما می‌دانیم تا پیش از این نتایج هیچ تحقیق دیگری درباره مواد خطرناک در تامپون‌ها در مجلات علمی منتشر نشده بود.

این تحقیق نشان می‌دهد تامپون‌های ارگانیک دارای میزان بالاتری از آرسنیک و تامپون‌های غیرارگانیک دارای میزان بالاتری از سرب هستند.

به گفتی دکتر شیرستون ذرات فلزی می‌توانند یا مستقیم به بافت تامپون‌ها که انواع آلودگی‌های موجود در هوا را به خود جذب می‌کند نفوذ کنند یا به عنوان رنگدانه توسط شرکت‌های تولیدکننده به آنها اضافه می‌شوند. اما او تاکید می‌کند که هر میزانی از مواد فلزی که از طریق تامپون‌ها وارد واژن شود خطرناک است. او همچنین خواستار آزمایش سطح مواد فلزی و خطرناک توسط تولیدکنندگان تامپون قبل از عرضه آن به بازار شده و می‌گوید با توجه به نتایج این تحقیق باید روی بسته‌های تامپون هشداری مبنی بر وجود مواد خطرناک درج شود.

در همین حال سازمان جهانی بهداشت دوشنبه 18 تیر هشدار داد پودر طلق که با عناوین تجاری مختلف و با عنوان جایگزینی برای «پودر بچه» و به عنوان پودری برای ممانعت از عرق‌سوز شدن نوزادان در سراسر جهان از جمله ایران به کار می‌رود، ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد.

فروش این نوع از «پودر بچه» که حاوی ماده خطرناک و سرطان‌زا «آزبست» است در اغلب کشورهای اروپایی ممنوع است و شرکت «جانسون اند جانسون» یکی از بزرگترین سازندگان مواد بهداشتی سالها است که به دلیل این «پودر بچه» و سایر محصولات خود درگیر دعوای حقوقی با شاکیان است، این شرکت سرانجام به تولید «پودر بچه» حاوی طلق از سال 2023 پایان داد.

موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا به مردم توصیه کرده است درباره مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی که دارای پودر طلق هستند احتیاط کنند اما همچنین تاکید کرده است که آزمایشات مختلف نشانگر سرطان‌زا بودن آنها بوده‌اند.

با این حال مصرف «پودر بچه» حاوی طلق در ایران بسیار شایع است و بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده دارو و لوزام بهداشتی و آرایشی در ایران از طلق برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید