پژوهش جدید؛ نارضایتی از زندگی عامل افزایش گرایش به راست‌ افراطی در اروپا است

چرا حامیان احزاب راست افراطی در اروپا افزایش یافته‌ است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بالا رفتن میزان نارضایتی از زندگی در بین مردم اروپا با افزایش گرایش به پوپولیسم راست مرتبط است.

در تحقیقی که نتایج آن اخیرا در مجله دانشمندان رفتارشناسی آمریکا منتشر شده، پژوهشگران با بررسی داده‌ها در 14 کشور اروپایی دریافتند که هرچقدر میزان ناخشنودی مردم بیشتر بوده نگرش‌های منفی درباره مهاجران خارجی و سازوکار سیاسی بالاتر بوده و در نتیجه احتمال گرایش آنها به راست افراطی را بیشتر کرده است.

درحالی که مطالعات قبلی، نقش متغییرهای اقتصادی و فرهنگی را در افزایش گرایش به راست در بین مردم اروپا مورد بررسی قرار داده بود، پژوهشگران سوئیسی نقش عوامل روانشناختی را در مواضع سیاسی افراد را نیز آشکار کردند.

پژوهشگران مرکز بررسی علوم اجتماعی دانشگاه لوزان در سوئیس با بررسی داده‌های مربوط به 54 هزار نفر در کشورهای فرانسه، سوئیس، بریتانیا، آلمان، اتریش، لهستان، دانمارک، مجارستان، هلند، نروژ، اسلوونی، سوئد، فنلاند، اتریش و ایتالیا که در آخرین انتخابات کشور خود رای داده بودند و مقایسه آن با میزان رضایت از زندگی، اعتماد به سازوکار سیاسی، نگرش درباره مهاجران و رفتار انتخاباتی دریافتند که رفتار سیاسی با خوشحالی یا ناراحتی از وضعیت زندگی مرتبط است.

پاسخگویان میزان رضایت خود از زندگی را در مقیاسی از صفر تا 10 مشخص کرده و همچنین سایر متغییرها از طریق سنجش نگرش آنها مورد بررسی قرار گرفت و سپس این نتایج با رای آنها به یک حزب راست‌گرای پوپولیست مقایسه شد.

نتیجه تحقیق نشان داد که بین نارضایتی از زندگی و حمایت از احزاب راست افراطی ارتباط معناداری وجود دارد، افرادی که از زندگی خود رضایت ندارند دو برابر بیشتر از سایرین به این احزاب رای می‌دادند. رابطه عدم رضایت از زندگی و حمایت از راست افراطی حتی با وجود متغییرهای دیگر از جمله سن، تحصیلات، جنسیت، موقعیت اقتصادی و نیز وضعیت سلامتی نیز همچنان یک شاخص اصلی بوده و در تمام این گروه‌ها یکسان بوده است.

پژوهشگران دانشگاه لوزان همچنین دریافتند که نارضایتی از زندگی در بین مردم اروپا با تاثیر گذاردن بر بی‌اعتمادی به سازوکار سیاسی و همچنین گرایشات ضد مهاجران، سبب افزایش رای دادن به احزاب راست افراطی می‌شود.

با این حال در مجارستان و ایتالیا در مقایسه با 12 کشور اروپایی دیگر مورد بررسی، رابطه بین ناخشنودی و تمایل به راست افراطی کمتر بوده است.

پژوهشگران می‌گویند اگرچه درک این موضوع که میزان رضایت از زندگی چقدر با گرایشات سیاسی مردم مرتبط است هنوز نیازمند تحقیقات گسترده‌تر و طولانی‌تر است و نارضایتی از زندگی در همه جا نمی‌تواند الزاما با گرایش به راست افراطی همراه باشد، اما می‌تواند برای آگاهی از چگونگی افزایش تمایل به راست افراطی در برخی از کشورها کاربرد داشته باشد.

در چند سال اخیر در برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، آلمان، لهستان، بلژیک، هلند و اتریش احزاب راست افراطی قدرت بیشتری یافته و در انتخابات کشوری و همچنین انتخابات پارلمان اروپا کرسی‌های بیشتری کسب کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم