دایناسورهای خون‌گرم چگونه پدیدار شدند؟

این پدیده نقش اصلی در پیدایش پرندگان داشته است، که در حقیقت تنها دایناسورهایی هستند که از واقعه انقراض بزرگ جستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروهی از دانشمندان بر این باورند که برخی دایناسورهایی که مانند تمام خزندگان دیگر خونسرد بودند، با مهاجرت به مناطق سردتر زمین مجبور شدند خون‌گرمی پیشه کنند و این پدیده را در خود تکامل دهند.

یک تیم تحقیقاتی اخیرا با بررسی پیشینه فسیلی مزوزوئیک، درختان تکاملی، مدل‌های آب و هوایی و جغرافیا، به‌علاوه فاکتورگیری طی رویدادهای تغییرات اقلیمی شدید که باعث گرم شدن کره زمین شد، فهمیدند دایناسورهایی مثل تریسراتوپس و استگوسوروس در ابتدای دوران ژوراسیک به مناطق سردتر زمین راه یافته بودند.

حدود 183 میلیون سال پیش اختلالی در چرخه کربن زمین همراه با آتشفشان‌های شدید به وجود آمد که مقادیر زیادی متان، دی‌اکسید گوگرد، و جیوه را از بین برد. حیات روی زمین در آن زمان از گرمای سوزان، باران‌های اسیدی، و آتش‌سوزی‌های جنگلی رنج می‌برد.

محققان اکنون فکر می‌کنند که این اختلالات که به عنوان «رویداد جنکینز» ابتدای دوران ژوراسیک شناخته می‌شود، دایناسورهای تروپاد (دوپا) و اورنیتیشی (پرنده‌شکل) را به سمت مناطقی با آب و هوای سردتر سوق داد، زیرا حرارت در مناطق گرمتر از دمای بهینه برای بقای آنها بالاتر رفته بود.

تروپادها و اورنیتیشی‌هایی که از تأثیرات رویداد جنکینز فرار کردند، ممکن است خود را با شرایط اقلیمی سردتر سازگار کرده باشند. دانشمندان بر این باورند که این‌ها احتمالا اولین دایناسورهایی بودند که پَردار شدند.

از پر می‌توان برای به دام انداختن و انتشار مجدد گرما استفاده کرد، که به دایناسورهای پردار اجازه می‌داد دمای بدن خود را در آب و هوای متنوع تنظیم کنند. پرندگان امروزی نیز از پرهای خود به همین روش استفاده می‌کنند.

به گفته دانشمندان، گونه‌های دایناسور پردار با ساختارهای ویژه‌ای که مدیریت گرما را بهبود می‌بخشد، می‌توانسته‌اند خون‌گرم باشند، به این معنی که می‌توانستند دمای بدن خود را با فعالیت متابولیک یا حتی گرماگیر حفظ کنند.

دانشمندان بر این باورند که پدیده خون‌گرمی به ظهور گونه‌ها و دودمان‌های جدید دایناسوری منجر شده است. این پدیده همچنین نقش اصلی در پیدایش پرندگان داشته است، که در حقیقت تنها دایناسورهایی هستند که از واقعه انقراض بزرگ جستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید