ژاپن از اسکناس‌های هولوگرام‌دار سه‌بعدی پرده‌برداری کرد

هولوگرام‌هایی که در این اسکناس‌ها تعبیه شده است، طوری طراحی شده که بسته به زاویه دید، پرتره فرد مذکور را به شکل متفاوتی نشان می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژاپن روز چهارشنبه در تلاش برای مقابله با جعل اسکناس، در اولین مورد عرضه اسکناس‌های جدید به بازار طی دو دهه اخیر، از اسکناس‌های هولوگرام‌دار سه‌بعدی پرده‌برداری کرد که به گفته مقامات اقتصادی این کشور اولین نمونه در جهان است.

به گزارش «رویترز»، هولوگرام‌هایی که در این اسکناس‌ها تعبیه شده است، و دارای پرتره‌های سه فرد تاریخی مشهور ژاپن است، طوری طراحی شده که بسته به زاویه دید، پرتره فرد مذکور را به شکل متفاوتی نشان می‌دهد.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در مراسم پرده‌برداری از این اسکناس‌ها گفت چهره سه نفر که نماینده سرمایه‌داری ژاپن، توانمندسازی زنان، و نوآوری‌های فناوری هستند، روی اسکناس‌های جدید چاپ شده است.

اسکناس 10000 ینی (62 دلار) جدید منقش به پرتره ایچی شیبوساوا (1931-1840)، بنیانگذار اولین بانک و بورس اوراق بهادار است، که اغلب او را به نام «پدر سرمایه‌داری ژاپن‌» می‌شناسند.

اسکناس 5000 ینی جدید اومکو تسودا (1864-1929) را تصویر می‌کند که یکی از اولین دانشگاه‌های زنان را در ژاپن تأسیس کرد. اسکناس 1000 ینی جدید نیز دانشمند پزشکی پیشگام، شیباسابورو کیتاساتو (1853-1931) را نشان می‌دهد.

کازوئو اوئدا، رئیس بانک مرکزی ژاپن در این باره گفت پول نقد وسیله امنی برای پرداخت است که هر کسی در هر مکان و زمانی می‌تواند از آن استفاده کند، و به‌رغم گزینه‌های جایگزین، کماکان نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

مقامات اقتصادی ژاپن قصد دارند تا پایان سال مالی جاری حدود 7.5 میلیارد اسکناس تازه‌طراحی شده به ارزش 125 تریلیون ین را چاپ کنند. بانک مرکزی ژاپن ارزهای دیجیتال را آزمایش کرده است، اما دولت هنوز تصمیمی درباره عرضه ین دیجیتال نگرفته است.

به گفته رویترز، اسکناس‌های موجود همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما از آنجایی که دولت مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها را مجبور کرده از پول نقد کمتری استفاده کنند، ایستگاه‌های قطار، پارکینگ‌ها و فروشگاه‌های رامن در تلاش هستند تا دستگاه‌های پرداخت خود را به دیجیتالی ارتقا دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size