مصرف نوشیدنی‌های الکلی قبل از خواب در هواپیما می‌تواند خطرناک باشد

پژوهش‌گران می‌گویند این تحقیق لزوم آب خوردن مداوم در جریان سفرهای هوایی را برجسته می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید نشان داد که نوشیدن الکل قبل از خواب در هواپیما می‌تواند خطرناک باشد، چرا که باعث کاهش سطح اکسیژن خون و افزایش ضربان قلب شود. هوای داخل هواپیما اکسیژن کمتری نسبت به هوایی که معمولا تنفس می‌کنیم دارد. هم نوشیدن الکل و هم خواب سطح اکسیژن دریافتی انسان را حتی بیشتر کاهش دهد.

در جریان این پژوهش، یک گروه از بزرگسالان سالم به مدت دو شب در یک آزمایشگاه خوابیدند، و یک گروه دیگر در مدت مشابه در یک اتاقک ارتفاع هیپوباریک (محفظه با اکسیژن کاهش‌یافته) که شبیه هواپیما بود خوابیدند.

شرکت‌کنندگان هر دو گروه طی یک شب مشروبات الکلی مصرف کردند. محققان دریافتند افرادی که در اتاقک هیپوباریک بودند، پس از نوشیدن الکل دچار افت اکسیژن خون و ضربان قلب بالا و کیفیت خواب پایین شدند.

به گفته پژوهش‌گران، مسافران هواپیما که مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی هستند، به دلیل کاهش فشار کابین هواپیما در ارتفاع زیاد از سطح زمین، که در هنگام خواب مسافران تشدید می‌شود، دچار خطر تشدید علائم بیماری می‌شوند.

محققان می‌گویند این اولین پژوهش برای ارزیابی تاثیر ترکیبی «هیپوکسی هیپوباریک» (غلظت کم اکسیژن در ارتفاع بالا) و الکل در طول خواب بود. مصرف الکل در کشتی نیز اثرات مشابهی دارد، اما تغییرات ناشی از هیپوکسی هیپوباریک معمولاً بارزتر است.

توانایی بدن انسان برای جبران کاهش فشار اکسیژن درون هواپیما به دلیل مصرف الکل و خوابیدن کمتر می‌شود. الکل منجر به خواب آشفته می‌شود که به قلب استرس وارد می‌کند. این عوامل هم‌افزایی دارند و باعث افزایش ضربان قلب و احتمالاً افزایش فشار روی قلب و خطرات دیگر حتی در افراد جوان و سالم می‌شوند.

پژوهش‌گران می‌گویند این تحقیق لزوم آب خوردن مداوم در جریان سفرهای هوایی را برجسته می‌کند، چرا که الکل ماده‌‌ای خشک‌کننده است، و از سوی دیگر رطوبت هوای درون هواپیما نیز پایین است، که همه به کم‌آبی در بدن مسافر می‌انجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size