پشه‌ها به چه رنگ‌ها و رایحه‌هایی جذب می‌شوند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا به دلیل توانایی پشه‌ها در انتشار بیماری‌‌های خطرناک آنها را کشنده‌ترین جانداران جهان می‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید نشان داد دلیل اینکه پشه‌ها به نیش زدن برخی افراد بیشتر از دیگران علاقه دارند این است که آنها رایحه خاصی تولید می‌کنند. این پژوهش همچنین معلوم کرد پشه‌ها به رنگ‌های خاصی علاقه دارند و دنبال آنها می‌روند.

پشه‌ها با دنبال کردن بوی مواد شیمیایی پوست، عرق، و دی‌اکسید کربن بازدمی انسان را پیدا می‌کنند. پشه‌های ماده که برای تخم‌گذاری به خون نیاز دارند، در یافتن اهداف خود مهارت زیادی دارند. آنها به سوی رنگ‌های خاصی به ویژه قرمز و سیاه کشیده می‌شوند، در حالی که عموما از سفید و سبز اجتناب می‌کنند.

پشه‌ها می‌توانند از تجربیات خود درس بگیرند. اگر فردی را نیش بزنند و از او خوش‌شان بیاید، احتمال بازگشتن و نیش زدن مجدد وی بالا می‌رود. برعکس، اگر کسی مدام به آنها ضربه بزند تا دورشان کند، ممکن است یاد بگیرند از وی دوری کنند.

این پژوهش همچنین توانایی پشه‌ها در تشخیص منابع قندی را مورد بررسی قرار داد. پشه‌ها می‌توانند سه نوع منبع قند از جمله میوه‌ها را شناسایی کنند. محققان می‌گویند با تکیه بر این توانایی پشه‌ها می‌شود بوهایی ایجاد کرد که آنها را فریب می‌دهد و به سوی منابع سمی می‌کشاند که آنها را می‌کشد.

پشه‌ها به دلیل انتشار بیماری‌های خطرناکی مانند مالاریا، تب دنگی، ویروس نیل غربی، و ویروس زیکا بدنام هستند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا به دلیل توانایی گسترده پشه‌ها در انتشار بیماری‌‌های خطرناک آنها را به‌ عنوان کشنده‌ترین جانداران جهان معرفی کرده است.

تغییرات آب و هوایی خطر بیماری‌های ناشی از پشه‌ها را تشدید کرده است، به طوری که مناطقی مانند نوادای جنوبی اخیراً سطوح بی‌سابقه‌ای از فعالیت پشه‌ها و شیوع شدید ویروس نیل غربی را تجربه کرده‌اند. بدین ترتیب، تحقیق اخیر پیامدهای چشمگیری برای بهبود روش‌های کنترل جمعیت پشه‌ها و کاهش شیوع بیماری‌های منتج از آنها در سراسر جهان دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size