سرطان پوست می‌تواند در نقاط نامعمول بدن ظاهر شود

اشعه ماوراء بنفش که بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر بسیار قوی است، منجر به سرطانی شدن سلول‌های پایه می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرطان پوست که معمولاً به دلیل قرار گرفتن فرد در معرض آفتاب شدید ایجاد می‌شود، می‌تواند در مکان‌های غیرمنتظره‌ای شکل بگیرد که نور خورشید به ندرت به آن می‌رسد. اشعه ماوراء بنفش خورشید یکی از علل شناخته‌شده سرطان پوست است، اما‌ برخی سرطان‌های پوستی شدید ممکن است بدون آن ایجاد شوند.

اشعه ماوراء بنفش که بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر بسیار قوی است، به دی‌ان‌ای سلول‌های پوست آسیب می‌رساند و منجر به سرطانی شدن سلول‌های پایه می‌شود. سرطان‌های رایج پوست اغلب قابل درمان هستند.

ملانوم که شکل خطرناک‌تر سرطان پوست است، در اثر جهش‌های ژنتیکی ایجاد می‌شود و می‌تواند به سرعت گسترش یابد و تومورهای جدیدی در سیستم لنفاوی و جریان خون ایجاد کند.

سرطان پوست می‌تواند در نواحی غیرمنتظره ظاهر شود. ناخن‌های دست و پا یکی از آنها هستند. ملانوم‌های زیرناخنی به صورت رگه‌های تیره زیر ناخن ظاهر می‌شوند. آنها در میان افراد سیاهپوست، آسیایی، و لاتین شایع‌ترند.

گوش نیز یکی از مکان‌های غیرمعمول است که احتمال بروز سرطان پوست در آن وجود دارد. شکل منحصر به فرد گوش آن را مستعد ابتلا به سرطان پوست در شکاف‌های پنهان می‌کند که تشخیص آن دشوار است.

برخی موارد نادر سرطان پوست می‌تواند در داخل چشم ایجاد شود و به صورت لکه‌های تیره روی عنبیه یا سفیدی چشم ظاهر شود. کارسینوم سلول مرکل که یک سرطان نادر و تهاجمی است، اغلب به صورت توده‌ای روی پلک ظاهر می‌شود.

سرطان پوست همچنین می‌تواند در ناحیه تناسلی از جمله فرج، آلت تناسلی، واژن، و دهانه رحم رخ دهد. این سرطان‌ها اغلب به صورت ضایعات خال‌مانند ظاهر می‌شوند و شکل آنها در گذار زمان تغییر می‌کند.

سرطان پوست همچنین می‌تواند در کف پا ایجاد شود، به ویژه در میان افراد آفریقایی و آسیایی‌تبار. برای تشخیص آن لازم است بین انگشتان پا و امتداد قسمت بالایی و کناری پا بررسی شود.

و در نهایت پوست سر نیز مستعد ابتلا به سرطان پوست است، به ویژه در مناطقی که موهای نازک یا لکه‌های طاسی دارند. برای جلوگیری از آن، هنگام بیرون رفتن از منزل در روزهای آفتابی باید از کرم ضد آفتاب روی پوست سر استفاده کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید