به‌یاد ماندنی‌ترین بازی‌های دونالد ساترلند

اولین نقش ستاره‌ای ساترلند در سینما در درام دوران جنگ جهانی دوم «دوازده مرد خبیث» (1967) به کارگردانی رابرت آلدریچ رقم خورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ساترلند، بازیگر کانادایی کهنه‌کار هالیوود، روز پنجشنبه در 88 سالگی درگذشت. او بازیگر پرکاری بود که در طول شش دهه فعالیت هنری خود در انواع و اقسام ژانرها، از کمدی و ترسناک گرفته تا درام و هیجان‌انگیز، ایفای نقش کرد. در اینجا نگاهی می‌‌اندازیم به برخی از به‌یادماندنی‌ترین نقش‌های ساترلند.

یکی از نمادین‌ترین بازی‌های او در اوایل کارش ایفای نقش هاکای پیرس در فیلم «مَش» (1970) رابرت آلتمن رقم خورد. این کمدی سیاه که در دوران جنگ کره اتفاق می‌افتد، توانایی ساترلند در آمیختن طنز با نقدی کوبنده به پوچی‌های جنگ را به نمایش گذاشت.

ساترلند در «کلوت» (1971) نقش کارآگاه خصوصی جان کلوت را در مقابل جین فوندا بازی کرد. نقش کم‌حرف و پرصلابت وی در تضاد با شخصیت بی‌ثبات فوندا قرار داشت، و شیمی روی پرده آنها تحسین منتقدان را برانگیخت.

در «اکنون نگاه نکن» (1973) که یک فیلم ترسناک روان‌شناختی به کارگردانی نیکلاس روگ است، ساترلند در نقش جان باکستر، پدری عزادار دختربچه‌اش بازی کرد که در ابتدا نسبت به مدعیات همسرش (جولی کریستی) درباره اینکه دخترشان می‌خواهد از دنیای دیگر با آنها تماس بگیرد تردید نشان می‌دهد. منتقدان بازی‌های ساترلند و کریستی را در این فیلم سورئال ستوده‌اند.

در نسخه بازسازی فیلم ترسناک محبوب «هجوم ربایندگان بدن» (1978)، ساترلند در نقش بازرس بهداشت متیو بنل بازی کرد. بازی او در این فیلم ترسناک علمی تخیلی به خاطر رویکرد روانی پارانوئیدش که هراس از نفوذ بیگانگان در دوران جنگ سرد را به تصویر می‌کشد، مورد تحسین گسترده قرار گرفت.

ساترلند در مراحل بعدی کارش در درام‌های تاریخی نیز خوش درخشید. در «مردم معمولی» (1980) به کارگردانی رابرت ردفورد، او در نقش پدری ظاهر می‌شود که با پیامدهای عاطفی یک تراژدی خانوادگی دست و پنجه نرم می‌کند. این درام خانوادگی برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شد، و منتقدان بازی پراحساس و کم‌حرف ساترلند را تحسین کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size