آیا جنسیت بر اوتیسم تاثیر می‌گذارد؟

پژوهشی جدید نشان داد که فرآیند ضخیم شدن و سپس نازک شدن غشاء مغز در کودکان دارای اوتیسم، بسته به جنسیت آنها متفاوت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از لحظه تولد تا حدود 2 سالگی، لایه بیرونی مغز انسان تحت عنوان «غشاء مغز» تعداد بی‌شماری سلول‌های عصبی یا «نورون» تولید می‌کند و ضخیم می‌شود. پس از پروسه تولید نورون اولیه، غشاء مغز به تدریج شروع به نازک شدن می‌کند.

پژوهشی جدید نشان داد که این فرآیند در کودکان دارای اوتیسم، بسته به جنسیت آنها متفاوت است. محققان برای انجام این پژوهش اسکن مغزی 290 کودک اوتیست (202 پسر و 88 دختر) و 139 کودک غیر اوتیست (79 پسر و 60 دختر) را مطالعه کردند.

هر کودک از 2 تا 13 سالگی چهار بار اسکن مغزی شد، که تصویری دقیق از رشد غشاء مغز کودک از سنی که این غشاء در ضخیم‌ترین حالت خود قرار دارد تا سنی که نازک شدن آن در سریع‌ترین زمان خود قرار دارد نشان داد.

دانشمندان متوجه شدند که کودکان دختر اوتیست در مقایسه با همتایان غیر اوتیست خود در نواحی خاصی در مغزشان در دوران کودکی نازک شدن غشاء مغز سریع‌تری را تجربه می‌کنند، در حالی که پسران اوتیست نسبت به پسران غیر اوتیست به طور کلی پروسه نازک شدن غشاء مغزی سریع‌تری دارند.

این تغییرات در کل مغز ثابت نبود، و فقط در نواحی خاصی از غشاء مغز اتفاق افتاد که کمتر از 5 درصد کل مغز را تشکیل می‌دهد، از جمله شبکه‌هایی که وظایف حرکتی را برنامه‌ریزی و کنترل می‌کنند، و توجه را حفظ می‌کنند و مسائل را حل می‌کنند، و همچنین «رادار» مغز که به ما کمک می‌کند تا زمانی که شرایط‌مان تغییر می‌کند بتوانیم دوباره تمرکز کنیم.

در مناطق دیگر مانند «شبکه لیمبیک»، که در آن واکنش‌های رفتاری و عاطفی ایجاد می‌شود، نازک شدن غشاء مغز در پسران اوتیست در مقایسه با پسران غیر اوتیست سریع‌تر، و در دختران اوتیست در مقایسه با دختران غیر اوتیست با سرعت کمتری رخ می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size