«دوا لی‌پا» خواننده بریتانیایی: به خاطر وجدانم قتل‌عام در غزه را محکوم کردم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دوا لی‌پا، یکی از مشهورترین خوانندگان بریتانیایی که اخیرا مواضع‌ش در محکومیت حملات اسرائیل به غزه و کشته شدن فلسطینی‌ها جنجالی شده بود، بار دیگر تاکید کرد که «اینگونه سخنان به نفع مصلحت همگانی‌ است.»

روزنامه «گاردین» چاپ لندن، روز سه‌شنبه 29 خرداد از مصاحبه تازه این خواننده بریتانیایی- آلبانیایی در این باره با مجله پرطرفدار «رادیو تایمز» تاکید کرد با وجود آنکه هربار بخواهد درباره موضوعی که به سیاست مرتبط می‌شود اظهارنظر کند تامل بیشتری می‌کند، اما با وجود خطرات احتمالی، تصمیم گرفت در پستی در اینستاگرامی عملیات نظامی اسرائیل در غزه را «قتل‌عام» بخواند.

دوا لی‌پا‌ ماه گذشته یک استوری در اینستاگرام خود که 88 میلیون دنبال‌کننده دارد منتشر کرد که درباره رفح بود. این استوری بازنشر تصویری از گروه «هنرمندان برای آتش‌بس» و با هشتگ «همه توجه به رفح» بود که روزها موضوع داغ رسانه‌هایاجتماعی بود.

او در این استوری نوشت: «سوزاندن کودکان به هیچ‌وجه قابل توجیه نیست، تمام جهان بسیج شده‌اند تا مانع از قتل‌عام مردم توسط اسرائیل شوند، لطفا با مردم غزه ابراز همبستگی کنید.» ابراز همبستگی دوا لی‌پا با خشم طرفداران دولت اسرائیل روبرو شد و حتی یکی از رپرهای اسرائیلی طرفدار جنگ، با اشاره به او در ترانه خود خواستار نشان دادن انزجار علیه چهره‌های مشهوری شد که از فلسطینی‌ها حمایت می‌کنند.

دوا لی‌پا می‌گوید همیشه درباره موضوعات سیاسی احتیاط به خرج می‌دهد ولی درباره موضوعی این چنین مهم، خطر واکنش‌های منفی احتمالی یک گروه خاص را به جان خرید زیرا سکوت را جایز ندانست واظهارنظر در این باره را به مصلحت خود و ناشی از ندای وجدان خود می‌داند.

دوالی‌پا که از پدر و مادری آلبانیایی و کوزویی در لندن متولد شده می‌گویدسیاسی بودن با توجه به پشینه خانوادگی، در من نهادینه شده است.

او همچنین باردیگر تاکید کرده که در انتخابات سراسری بریتانیا که سه هفته دیگر برگزار می‌شود از حزب کارگر حمایت می‌کند، هرچند دیگر از کیئر استارمر، رهبر حزب کارگر، چندان طرفداری نمی‌کند.

دوا لی‌پا می‌گوید دیگر به هیچ چهره سیاسی دل نمی‌بندد چون در نهایت او را دلسرد می‌کنند اما برنامه‌های حزب کارگر را به نفع مردم می‌داند و به این حزب رای می‌دهد.

در هفته‌های اخیر صدها هنرمند بریتانیایی با انتشار بیانیه‌هایی از دولت بریتانیا خواسته‌اند به جای جانبداری از دولت نتانیاهو، از آتش‌بس فوری در غزه حمایت کرده و به امدادرسانی به این منطقه یاری برساند.

برخی از مشهورترین خوانندگان بریتانیایی از جمله راجر واترز هم خواستار به رسمیت شناخته شدن دولت فلسطین و پیروی از راه‌حل دوکشوری برای پایان دادن به درگیری 75 ساله فلسطین و اسرائیل هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید