تاثیر بازی «پوکمن» بر افزایش فعالیت جسمانی کودکان و نوجوانان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشگران می‌گویند بازی «پوکمن گو» به دلیل افزایش تحرک فیزیکی برای کودکان و نوجوانان مفید است.

براساس نتایج یک پژوهش اخیر که در ژورنال پزشکی اینترنت منتشر شده، این بازی که همچنان در بین کودکان و نوجوانان محبوب است به افزایش فعالیت فیزیکی منجر شده و می‌تواند در بهبود سلامت روانی و جسمانی نقش داشته باشد.

بازی پوکمن گو یک بازی واقعیت افزوده موبایلی است که میلیونها نفر در سراسر جهان به بازی با آن می‌پردازند با این همه محبوبیت این بازی در سالهای نخست عرضه آن بیشتر بود. در این بازی، کاربران باید با استفاده از جی‌پی‌اس و دوربین موبایل به جستجوی موجودات مجازی که در نزدیکی آنها جاسازی شده، بپردازند.

درحالی که برخی از بازیهای تلفن همراه و رایانه‌ای، کاربر را وادار می‌کنند در انزوا و در خانه بازی کنند، پوکمن گو کاربران را به جستجوی حدود 700 نوع موجود مجازی در فضای بیرون از خانه می‌کشاند.

پژوهشگران با بررسی بر روی نمونه‌هایی از کودکان و نوجوانان پنج تا هجده ساله در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، اسپانیا، تایوان، پرو و سوئد به این نتیجه رسیدند که افرادی که به بازی پوکمن گو می‌پردازند فعالیت بدنی بیشتری دارند و حتی میزان راه‌رفتن و دویدن کاربران را نیز افزایش داده است.

در همین حال بررسی بر روی شاخص‌های بهداشت روانی از جمله هوش هیجانی، اجتماعی بودن و سلامتی نشان داد که این بازی می‌تواند اجتماعی بودن و همچنین تعامل با دیگران را افزایش دهد اما از سوی دیگر در برخی موارد می‌تواند به اعتیاد به بازی اینترنتی هم بدل شود بنابراین نیاز به نظارت بیشتری از سوی والدین دارد.

بازی پوکمن گو برای موبایل از ژوئیه 2016 عرضه شد و برخی مطالعات نشان داده که برای کاهش افسردگی و اضطراب اجتماعی ممکن است موثر باشد.

هم‌اکنون بیش از 81 میلیون نفر درحال بازی پوکمن هستند اما دسترسی کاربران به این بازی در ایران به دلیل ملاحظات امنیتی، پس از چند ماه ممنوع شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size