ترانه‌های انتقادی یکی از مشهورترین خواننده‌های انقلاب کوبا علیه فقر و گرانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بسیاری از مردم جهان، به ویژه در آمریکای جنوبی، سیلیویو رودریگز، خواننده انقلابی کوبا را برای ترانه‌هایی درباره چه‌گوارا و کوبای کمونیست می‌شناسند، اما ترانه‌های جدید این نماد انقلابی، انتقادی بی‌پروا از مصائب اقتصادی‌ است که مردم کوبا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، سلیویو رودریگز که ترانه‌هایش الهام بخش میلیونها نفر از مردم آمریکای جنوبی زیرحکومت دیکتاتورها در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی بود، حالا در 77 سالگی، آلبوم جدیدی منتشر کرده که به مشکلات و مصائب مردم کوبا می‌پردازد.

رودریگز که سالها قبل در ترانه‌ای خوانده بود: «من در سرزمینی آزاد زندگی می‌کنم که آزادی حق من است» حالا به آسوشیتدپرس می‌گوید دیگر دوست ندارد این ترانه را بخواند.

مردم کوبا در سالهای اخیر با بدترین وضعیت اقتصادی روبرو شده‌اند که تورم، کاهش محصولات کشاورزی و فقر سبب شده تا هزاران نفر از این کشور مهاجرت کنند.

رودریگز که همچنان خود را چپ می‌داند می‌گوید نمی‌تواند به مشکلات اقتصادی مردم بی‌توجه بماند. آلبوم جدید رودریگز «می‌خواهم بدانم» نام دارد، ترانه‌های آن در سالهای 2019 تا 2023 ساخته شده‌اند و لحنی آشکارا انتقادی از وضع موجود دارند.

در یکی از ترانه‌ها، سیلویو رودریگز چنین می‌خواند: «درحالی که آنها خود را متعهد و مردمی تلقی می‌کنند، واقعیت نشانگر ناکارآمدی‌ست، چرا که جوانان دستجمعی فرار می‌کنند.»

رودریگز می‌گوید با وجود تمام مشکلات، برخی دستاوردهای انقلاب نظیر خدمات بهداشتی همگانی رایگان و آموزش رایگان همچنان قابل تقدیر است.

رودریگز در زمان انقلاب که به رهبری فیدل کاسترو و یارانش همچون چه‌گوارا را به پیروزی رسید، نوجوان بود، او که دوران سربازی‌ش را در آنگولا در نبرد با گروه تحت حمایت رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی گذرانده، پس از آن به خوانندگی روی آورد و کنسرت‌هایش در بسیاری از کشورهای جهان از جمله اسپانیا، آرژانتین، مکزیک، شیلی، نیکاراگوئه، آمریکا، آلمان، نروژ، دانمارک و سوئد با استقبال پرشوری روبرو شد.

سیلیو رودریگز در سال 1968 یک سال پس از قتل چه‌گوارا در بولیوی ترانه «اسلحه در برابر اسلحه» را برای او خواند که به شهرتی جهانی رسید. این ترانه در بسیاری از فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی درباره چه‌گوارا در سراسر جهان شنیده می‌شود از جمله در فیلم «چه» ساخته استیون سودربرگ (2008).

رودریگز در پاسخ به خبرنگار آسوشیتدپرس درباره میراث موسیقیایی خود پس از 500 ترانه، می‌گوید ترانه‌های من باید درخدمت مردم باشد و با آنها همراهی کنند، اگر هر ترانه‌ای به چنین هدفی رسیده باشد من آرزوی دیگری ندارم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size