سل پس از سی سال در آمریکا رو به افزایش است

آغاز همه‌گیری کرونا منجر به انحراف منابع سلامتی و درمانی به سوی کووید شد که ممکن است به سل اجازه رشد داده باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش جدید مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، بیماری سل از سال 2020 پس از سه دهه در ایالات متحده در حال افزایش است. به نظر کارشناسان، آغاز همه‌گیری کرونا در آن سال منجر به انحراف منابع سلامتی و درمانی به سوی کووید شد که ممکن است به سل اجازه رشد داده باشد.

سال 2023 شاهد بیشترین تعداد موارد گزارش شده طی یک دهه اخیر بود. به گفته مسئولان، اکثر این موارد جدیدا به بیمار منتقل نشده‌اند، بلکه نتیجه فعال شدن ناگهانی عفونت‌های نهفته هستند که تشخیص داده نشده یا به‌درستی درمان نشده‌اند.

سل یکی از کهن‌ترین و کشنده‌ترین بیماری‌های تاریخ بشر است. این بیماری برای هزاران سال بشر را در سراسر جهان مبتلا کرده است. سل سالانه جان 1.5 میلیون نفر را می‌گیرد، که آن را به مرگبارترین بیماری جهان تبدیل کرده است.

یک قرن و نیم پیش اگر کسی سل می‌گرفت، این اساساً برایش حکم مرگ بود. در آن زمان حدود 80 درصد عفونت‌های فعال کشنده بودند. ولی در گذر زمان به لطف واکسن‌های جدید، تشخیص‌های سریع، و درمان‌های آنتی‌بیوتیکی، نرخ‌ ابتلا به سل در سراسر جهان رو به کاهش بوده است.

این بیماری را یک عفونت باکتریایی بسیار مسری ایجاد می‌کند که در درجه اول بر ریه‌ها تأثیر می‌گذارد، اما می‌تواند به کلیه‌ها، قلب، استخوان‌ها، مفاصل، و رگ‌های خونی نیز آسیب برساند. سل اگر گسترش یابد می‌تواند باعث مننژیت، تورم مغز و نخاع، هپاتیت، و التهاب کبد شود.

بشر با قرار گرفتن درازمدت در معرض ذرات عفونی موجود در هوا، مانند تنفس سرفه یا عطسه دیگران، به سل مبتلا می‌شود. فرد مبتلا اغلب برای چندین هفته یا حتی چندین سال علائمی نشان نمی‌دهد یا نمی‌داند که بیمار است، که به آن «عفونت نهفته» می‌گویند. این عفونت ممکن است در هر زمانی فعال و مسری شود. درمان سل غیرممکن نیست اما روند درمانی آن دشوار و طولانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size