ربات‌های انسان‌نما رواندرمانگر می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اگر چند وقت دیگر که وقت رواندرمانی گرفتید، به جای روانشناس بالینی، با یک ربات انسان‌نما روبرو شدید تعجب نکنید.

کارخانه‌ای در شهر ساحلی دالیان در چین درحال ساخت و آزمایش ربات‌های انسان‌نمایی است که ممکن است به زودی برای رواندرمانی اختلالات ساده و مشاوره به‌کار روند.
به گزارش «اسکای‌نیوز»، این ربات‌های انسان‌نما که حرکات صورت و اندام آن‌ها بسیار شبیه انسان است، با استفاده از هوش مصنوعی، یاد می‌گیرند چگونه رفتار انسان‌ها را تشخیص دهند و تقلید کنند.

شرکت «ایکس روبات» که این مدل‌های انسان‌نما را ساخته می‌گوید تمرکز خود را روی استفاده از هوش مصنوعی برای آموزش ابراز احساسات و خلق و خوی به ربات‌ها گذاشته است، و به این ترتیب، این ربات‌ها از هوش هیجانی و احساسی نیز برخوردار خواهند بود.

قیمت هر ربات انسان‌نما حدود 200 هزار دلار است و ممکن است در آینده مشتریان بتوانند براساس نیازهای خود مشخصات ظاهری و شخصیتی آن را نیز سفارش دهند.

لی بویانگ، مدیرعامل شرکت ایکس ربات، می‌گوید: «استفاده از این ربات‌ها در زمینه بهداشت روانی یکی از اهداف کاربردی ما است و ما درحال بهبود و توسعه هوش مصنوعی برای تشخیص اختلالات و مشکلات روانی و ارائه راه‌حل و شیوه درمانی برای آنها هستیم تا این ربات‌ها بتوانند آنها را به کار گیرند.»

استفاده از ربات‌های هوشمند در رشته‌های مختلف از جمله اجرای برنامه‌های خبری یا میزبانی در مراکز اقامتی و تفریحی از مدتی پیش رواج یافته اما معلوم نیست مردم به یک ربات انسان‌نمای هوشمند، برای رواندرمانی، به اندازه یک متخصص اعتماد کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید