هشدار ایلان ماسک برای ممنوعیت محصولات اپل در صورت تلفیق با هوش مصنوعی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایلان ماسک، هشدار داد اگر «اپل» در سیستم عامل خود از هوش مصنوعی شرکت اوپن ای آی استفاده کند، اپل را از مجموعه تولیداتی که او مالک آنها است کنار خواهد گذاشت.

به گزارش «رویترز»، ماسک، دوشنبه 21 خرداد، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت این اقدامی غیرقابل قبول در زمینه نقض ایمنی است. ماسک مالک شرکت خودروسازی تسلا، شرکت موشک‌های فضایی اسپیس ایکس و رسانه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) است.

ماسک حتی نوشت که بازدیدکنندگان از مجموعه شرکت‌های او هم اجازه استفاده از محصولات اپل را ندارند.

این درحالی‌ است که اپل روز دوشنبه، اعلام کرد از هوش مصنوعی اوپن ای آی در ابزارک‌ها و همچنین سیستم عامل خود بهره می‌گیرد تا امکان استفاده از چت جی پی تی در محصولاتی مانند ای‌فون، ای واچ، تبلت، لپ‌تاپ و ای‌مک را فراهم آورد.

اپل می‌گوید با حفظ کامل حریم خصوصی، هوش مصنوعی را برای پردازش درونی و همچنین اتصال به کلود (ذخیره اطلاعات در فضای مجازی) در دستگاه‌های خود به کار می‌گیرد.

ماسک با طعنه به اپل همچنین در پست خود در ایکس نوشت: «شگفت‌انگیز است که اپل هنوز آنقدر باهوش نشده که هوش مصنوعی خودش را بسازد تا دست به دامن اوپن ای‌آی (شرکت سازنده چت جی‌پی‌تی) نشود و در عین حال اپل می‌خواهد به شما اطمینان بدهد که امنیت و حریم خصوصی شما در امان است.»

با وجود هشدار ماسک، برخی از کارشناسان بازار فن‌آوری می‌گویند بعید است دیگران از ماسک برای تحریم محصولات اپل پیروی کنند. بن باجارین مدیرعامل یک شرکت خدمات راهبردی فن‌آوری می‌گوید اپل می‌خواهد به مردم آموزش دهد که ذخیره اطلاعاتی مانند عکس و مدارک در فضای مجازی (ابری) اختصاصی خودشان به همان اندازه ایمن است که نگهداری آنها داخل دستگاه‌هایی مانند آی‌فون، زیرا قرار نیست این اطلاعات رمزگذاری شده درجای دیگری مورد استفاده قرار بگیرد.

ایلان ماسک یکی از بنیانگذاران اوپن ای آی در سال 2015 بود، در آن زمان سام آلتمن مدیرعامل این شرکت بود اما ماسک در ماه مارس از این شرکت شکایت کرد و مدعی شد آنها هدف اولیه خود یعنی استفاده از هوش مصنوعی به نفع بشریت را کنار گذاشته و به سودجویی پرداخته‌اند.

ماسک همچنین شرکت نوپای هوش مصنوعی خودش ایکس ای آی را به راه انداخت تا سیستمی همانند چت جی‌پی‌تی به وجود آورد.

در یک سال گذشته بسیاری از شرکت‌های فن‌آوری از جمله گوگل و مایکروسافت هوش مصنوعی را با محصولات خود تلفیق کرده‌اند. درحالی که تیم کوک، مدیرعامل اپل روز دوشنبه در جریان کنفرانس اپل، از ادغام هوش مصنوعی در محصولات اپل خبر داده، بسیاری منتظر هستند تا نتیجه این ادغام را در سری جدید آی‌فون ببیند که قرار است شهریور یا مهر ماه رونمایی شود. در نخستین گام، سیری دستیار هوشمند آی‌فون با استفاده از هوش مصنوعی به کمک کاربران می‌آید.

با اینکه تیم کوک بهره‌گیری از هوش مصنوعی را گامی مهمی برای ارتقای سطح محصولات اپل نسبت به رقبا خوانده، اما گفته است که به زودی امکان استفاده از سرویس‌های دیگری از انواع هوش مصنوعی به جز محصولات اوپن ای آی هم برای تنوع گزینه‌ها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. هرچند اپل در زمینه استفاده از هوش مصنوعی در محصولات خود کمی از رقبای دیگرش عقب مانده اما گفته شده انتقاداتی که درباره امنیت و همچنین اطلاعات غلط در چت جی‌پی‌تی وجود داشته، یکی از دلایلی بوده که اپل با احتیاط بیشتری به سراغ آن رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید