ایمپلنت مغزی توانایی تکلم دو زبانه را به فرد معلول بازگرداند

نورون‌ها با استفاده از ایمپلنت با ردیابی فعالیت عصبی می‌توا‌نند هر دو زبان را مدیریت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک کارآزمایی‌ بالینی در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو معلوم کرد که ایمپلنت مغزی می‌تواند توانایی تکلم دو زبانه فردی که مغزش آسیب دیده را به وی برگرداند. فرد مذکور پس از نصب ایمپلنت توانست هم انگلیسی و هم اسپانیایی حرف بزند.

این کارآزمایی که پروژه «براوو» نام داشت و هدف آن ایجاد رابطه بین مغز و کامپیوتر برای بازیابی صدا بود، ایمپلنت‌های نسبتاً ساده 12 الکترودی را در ناحیه حرکتی مغز قرار داد. این قسمتی از مغز است که قصد انجام اقدامات را به سیگنال‌های مورد نیاز برای تحریک عضلات برای اجرای آنها تبدیل می‌کند.

با ردیابی فعالیت ناحیه‌ای از مغز که قصد صحبت کردن در آن به دستگاه صوتی ارسال می‌شود، محققان دریافتند که هر دو زبان سیگنال‌های ثابتی را در این ناحیه تولید می‌کنند، و بنابراین آموزش سیستم برای درک عبارات انگلیسی به بهبود تشخیص اسپانیایی نیز کمک می‌کند.

نورون‌ها یا سلول‌های عصبی میل به سخن گفتن را به فعالیت ماهیچه‌ای مورد نیاز برای کنترل دهان و زبان، بیرون راندن نفس کافی، و کشش تارهای صوتی تبدیل می‌کنند. انتخاب کلمات در قسمت پایینی مغز انجام می‌شود، و احتمالاً واکنش مغز به انگلیسی و اسپانیایی متفاوت است. همچنین، در این قسمت مغز معنی مرتب می‌شود، و در این بخش کار این دو زبان ممکن است همپوشانی داشته باشند.

فرضاً اگر بخش‌هایی از کلمات به اندازه کافی شبیه به هم باشند، کنترل ماهیچه‌ای لازم برای تولید صدای آنها نیز مشابه خواهد بود. بنابراین، نورون‌ها با استفاده از ایمپلنت با ردیابی فعالیت عصبی می‌توا‌نند هر دو زبان را مدیریت کنند و حتی همپوشانی بین آنها را تشخیص دهند.

اگر همه چیز مطابق انتظار پیش برود، ایمپلنت‌های مغزی در نهایت توانایی ارتباط را به افرادی که به دلیل آسیب یا بیماری فلج شده‌اند بازمی‌گرداند. با این وجود ایمپلنت‌ها در حال حاضر فقط محدود به آزمایش‌های بالینی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size