چهار سال پس از شیوع کرونا؛ لزوم فاصله 2 متری مبنای علمی نداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

درحالی که نزدیک به چهار سال از شیوع ویروس مرگبار کرونا گذشته و در تقریبا تمام کشورهای جهان، به توصیه مقامات بهداشتی رعایت فاصله حداقل دو متری از دیگران الزامی بود، «واشینگتن پست» از قول دکتر فاوچی مشاور ارشد دولت ترامپ در زمان همه‌گیری کرونا نوشته که این مقررات مبنای علمی نداشته است.

به گزارش واشینگتن پست درحالی که مقامات بهداشت روان آمریکا، ماهها را صرف درخواست مبانی علمی مقررات مربوط به الزام فاصله دومتری کرده بودند، اکنون شهادت دکتر فاوچی در کنگره آمریکا روشن کرده است که این مقررات، ضرورتی برای پیشگیری از سرایت ویروس کووید نداشته است. پیش از او نیز فرانسیس کالینز، مدیر سابق موسسه بهداشت ملی در جلسه بررسی کنگره آمریکا گفته بود که درباره مبانی علمی ضرورت فاصله‌گذاری اجتماعی در زمان شیوع کرونا اطلاعی نداشته است.

در حالی که ضرورت رعایت دو متر فاصله در آمریکا تا آخر تابستان 2022 باقی ماند، سازمان جهانی بهداشت یک متر فاصله را کافی می‌دانست. اکنون روشن شده است که دو متر فاصله نمی‌تواند دربرابر شیوع کرونا از طریق انتشار ذرات معلق در فضا جلوگیری کند. مسئولان بهداشت روان آمریکا می‌گویند لزوم فاصله‌گذاری سبب مشکلات روانی بسیاری برای کودکان و مردم شد. هرچند برخی مطالعات نشان داده بود فاصله‌گذاری قبل از آنکه تعداد زیادی از مردم واکسن کرونا دریافت کنند توانست سرعت گسترش ویروس را کاهش دهد.

با این حال دکتر فاوچی می‌گوید دستورالعمل فاصله‌گذاری براساس توصیه‌های اولیه برای جلوگیری از شیوع کرونا صادر شده بود. به نوشته «نشنال ریویو»، او در پاسخ به سوالات کمیته بررسی از توضیح مبانی علمی این دستورالعمل طفره رفت و به این ترتیب تحقیق درباره این موضوع توسط کمیته تحقیق درباره عملکرد مقامات بهداشتی و دولتی در زمان همه‌گیری کووید در کنگره آمریکا ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size