کشف ستارگان کهن‌تر از راه شیری در این کهکشان

ترکیبات شیمیایی سه ستاره در کنار الگوی حرکتی آنها دانشمندان را متقاعد کرد که این ستارگان باستانی بومی کهکشان راه شیری نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروهی از اخترشناسان اخیرا سه ستاره باستانی را در راه شیری پیدا کرده‌اند که کهن‌تر از این کهکشان هستند. آنها فکر می‌کنند که این ستاره‌ها که بخشی از یک کهکشان کوچکتر بودند، هنگامی که کیهان در حدود یک میلیارد سال قدمت داشت، توسط راه شیری بلعیده شدند.

دانشمندان با استفاده از داده‌های تلسکوپ 6.5 متری «ماژلان-کلی» در «رصدخانه لاس کامپانیاس» در جستجوی ستاره‌هایی بودند که بلافاصله پس از «مهبانگ» شکل گرفته بودند. در این زمان در تکامل کیهان، مقدار زیادی هیدروژن و هلیوم و مقدار کمی استرانسیوم و باریوم در فضا وجود داشت. بنابراین تیم تحقیقاتی به دنبال ستاره‌هایی با طیف‌هایی بودند که این عناصر را نشان می‌دادند.

محققان متوجه شدند که سه ستاره مذکور دارای میزان بسیار کمی از استرانسیوم و باریوم هستند که نشان داد ستاره‌های باستانی هستند. این ستارگان بین 12 تا 13 میلیارد سال قدمت داشتند. آنچه مشخص نبود منشأ ستاره‌ها بود؛ اینکه چگونه آنها با توجه به اینکه راه شیری نسبتاً جدید و جوان است، در آن قرار گرفته‌اند.

تیم تحقیقاتی تصمیم گرفت ویژگی‌های مداری سه ستاره را تجزیه و تحلیل کند تا ببیند چگونه حرکت می‌کنند. این سه ستاره هر یک در مکان‌های مختلفی در کهکشان راه شیری قرار گرفته‌اند، و تصور می‌شود هر کدام از آنها حدود سی هزار سال نوری با زمین فاصله دارند. با مقایسه الگوی حرکت آنها با داده‌های ماهواره اخترشناسی «گایا»، دانشمندان متوجه شدند که ستاره‌ها در جهت مخالف اکثر دیگر ستارگان راه شیری حرکت می‌کنند.

این شیوه حرکت معکوس که در اصطلاح علمی «رتروگراد» نامیده می شود، نشان می‌دهد که این سه ستاره از جای دیگری آمده‌اند و درون راه شیری شکل نگرفته‌اند. در نهایت، ترکیبات شیمیایی سه ستاره در کنار الگوی حرکتی آنها دانشمندان را متقاعد کرد که این ستارگان باستانی بومی کهکشان راه شیری نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size