ببرهای دندان‌خنجری از کجا آمدند؟

تنوع مورفولوژیک سریع و جمجمه نسبتاً انعطاف‌پذیر به عنوان دو عامل کلیدی شناسایی شدند که ظهور نیش‌های کشیده بالایی را ممکن کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دندان‌های خنجری که تاکنون چندین بار در فسیل‌ها ظاهر شده‌اند، مدت‌هاست که هم دانشمندان و هم عموم را مجذوب خود کرده‌اند. مشهورترین نمود این پدیده در دو گونه منقرض‌شده «ببر دندان‌خنجری» است.

دندان خنجری در دو گونه شبیه به هم، یعنی «فلیدها» یا گربه‌سانان، شامل گربه‌های خانگی، شیرها، و ببرها، و «نیمراویدها»، گونه‌ای کاملاً منقرض‌شده ظاهر شده است. با این حال، روندی که طی آن این دو گونه دندان‌های نیش کشیده بالایی خود را به دست آوردند هنوز نامعلوم مانده است.

دانشمندان اخیرا طی پژوهشی به نتایج جالبی درباره دندان‌های خنجری دست یافتند. یکی این است که به جای تضاد دو مورفولوژی متمایز جمجمه در گونه‌هایی با دندان نیش دراز و آنهایی که دندان‌های کوتاه دارند، باید این پدیده را به صورت یک طیف دید که کوچک‌ترین گربه‌های امروزی و همتایان منقرض شده‌‌شان یعنی دندان‌‌خنجری‌ها را به هم پیوند می‌دهد.

دیگری اینکه گونه‌های دندان‌دراز نسبت به گونه‌هایی که دندان‌های نیش کوتاه‌تری دارند، در آغاز تاریخ تکاملی خود تکامل مورفولوژیک سریع‌تری داشتند. تنوع مورفولوژیک سریع و جمجمه نسبتاً انعطاف‌پذیر به عنوان دو عامل کلیدی شناسایی شدند که ظهور نیش‌های کشیده بالایی را در گربه‌سانان و نیمراویدها ممکن کرد.

در نهایت، تحقیقات نشان داد که دندان‌های خنجری و به طور کلی شکارچیان گربه‌مانند در طول تاریخ تکامل‌شان در حال کاهش بوده‌اند. بر این اساس، به‌رغم انقراض نسبتاً اخیر گونه‌های دندان‌خنجری در چند هزار سال پیش، گربه‌های شکارچی از دوران «میوسن» (بین 23 تا 5 میلیون سال پیش) رو به زوال بوده‌اند.

برخی از این شکارچیان گربه‌سان، به ویژه گونه‌های دندان‌خنجری، به سرعت تخصصی شدند، که آنها را بیشتر مستعد انقراض کرد. این پدیده به‌عنوان یک عامل بالقوه برای افول گروه‌های خاص پیشنهاد شده است. فرایند تکامل به ضرر گونه‌های عمومی عمل می‌کند و منجر به ظهور اشکال تخصصی‌تر حیات می‌شود، اما در عین حال گونه‌های تخصصی را در گذر زمان آسیب‌پذیرتر می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size