«مریخ اکسپرس»؛ نمونه‌ای عالی از نوآر علمی-تخیلی

مریخ اکسپرس با انیمیشن خیره‌کننده دوبعدی خود دنیایی بیگانه را تصویر می‌کند که داستان مهیج پلیسی آن بیننده را تا آخر فیلم سر پا نگه می‌دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«مریخ اکسپرس» یک داستان پلیسی آینده‌نگر درباره استقلال موجودات مصنوعی است. این موضوع قبلا در آثار کلاسیکی مثل «بلیدرانر» و «روح در پوست» مورد بررسی قرار است، اما اثر جدید با سبک منحصر به فرد خود داستانش را از آثار پیشین متمایز می‌کند.

مریخ اکسپرس که اولین اثر کارگردان فرانسوی ژرمی پِرَن است، با انیمیشن خیره‌کننده دوبعدی خود دنیایی بیگانه را تصویر می‌کند که داستان مهیج پلیسی آن بیننده را تا آخر فیلم سر پا نگه می‌دارد.

داستان در سال 2200 آغاز می‌شود. در این زمان سیاره زمین به بیغوله‌ای برای بی‌کاران تبدیل شده است، ولی وضع مریخ بهتر شده است، و ثروتمندان در آن زیر یک گنبد محافظ با پرده‌های روشن که دنیای خارج را پوشانده است زندگی می‌کنند.

در این دنیای شگفت‌انگیز انواع و اقسام اشکال مصنوعی زندگی می‌کنند. ربات‌های معمولی وجود دارند که وظیفه‌شان انجام کارهای حرفه‌ای و خدماتی است. برخی انسان‌ها برای آزادسازی آنها مبارزه می‌کند، و یک کمپانی بزرگ سعی می‌کند آنها را به نفع نسخه‌های ارگانیک بازنشست کند.

در این بین یک گونه منحصر به فرد از ربات‌ها نیز وجود دارند که «پشتیبان‌» نامیده می‌شوند. این‌ها اَندرویدهایی هستند که خاطرات افراد متوفی در آنها آپلود شده است، و آنها در حقیقت کپی رباتیک یک انسان هستند که دیگر وجود ندارد.

در جریان داستان، آلین که یک کارآگاه خصوصی انسانی است، به همراه کارلوس، یک پشتیبان که انسان صاحب خاطراتش سال‌ها پیش در جنگ کشته شده است، به دنبال یک دانشجوی مفقود شده می‌گردند. تحقیقات‌شان آنها را فراتر از موضوع اولیه می‌برد و با رازی بزرگتر آشنا می‌کند که سرنوشت تمام موجودات مصنوعی و بشریت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

مریخ اکسپرس تاکنون در چند جشنواره بین‌المللی نمایش داده شده است. منتقدان و تماشاگران داستان و پرداخت انیمیشنی آن را ستوده‌اند. این کارتون علمی-تخیلی به زودی در آمریکا روی پرده سینما می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size