«چشم زمین» کرواسی کجاست؟

همچنان که از دیواره‌ها فاصله می‌گیرید، چشمه عمیق می‌شود. غواصان تا عمق 120 متری زیر زمین در آن فرو رفته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«چشم زمین» فروچاله‌ای در کرواسی است که اگر از بالا به آن نگاه کنید شبیه یک چشم بسیار بزرگ است. این فروچاله که به طور رسمی «ایزوور ستین» به معنای سرچشمه رودخانه ستینا نامیده می‌شود، چشمه‌ای طبیعی در پایه کوه دینارا در کرواسی است.

چشم زمین از همان سفره زیرزمینی آب می‌گیرد که رودخانه ستینا از آن تغذیه می‌کند. دور این چشمه‌ را صخره‌ها فرا گرفته‌اند و یک دایره کامل ایجاد کرده‌اند که آن را به چشم شبیه کرده است.

همچنان که از دیواره‌ها فاصله می‌گیرید، چشمه عمیق می‌شود. غواصان تا عمق 120 متری زیر زمین در آن فرو رفته‌اند. این عمق باعث می‌شود که یک تیرگی در وسط آب آبی چشمه ایجاد شود که آن را به چشم شبیه کرده است.

چشم زمین یکی از مکان‌های توریستی محبوب کرواسی است. علاوه بر زیبایی بصری آن، چشمه قابل شنا کردن است، و بسیاری مسافران در آب‌های کریستالی آن شنا می‌کند. این پدیده مانند چشمه‌های آب گرم از زیر زمین می‌جوشد، اما برخلاف چشمه‌های آب گرم، حتی در تابستان هم کاملاً سرد است.

چشم زمین بسیار نزدیک به پارک طبیعت دینارا است که در سال 2021 تأسیس شده و یکی از مکان‌های محبوب برای پیاده‌روی است. این پارک دارای 10 قله نزدیک به 1500 متر از سطح دریا است که هر کدام از آنها مسیری مجزا برای صعود دارد. محبوب‌ترین این جاده‌های صعود، مسیر دینارا است که بلندترین قله کرواسی است.

منطقه‌ای که چشم زمین، پارک طبیعت، و قله دینارا در آن واقع شده‌اند، یک منطقه تاریخی است که «دالماسی» نام دارد. سگ‌های خالدار مشهور دالماسی از این منطقه نشات گرفته‌اند.

دالماسی بیش از 1800 مایل مسیرهای دوچرخه‌سواری کوهستانی دارد که توریست‌ها از آنها لذت می‌برند. شهر اسپلیت در آن منطقه به خاطر ویرانه‌های متعلق به امپراطوری روم در قرن سوم و چهارم میلادی مشهور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size