پرده‌برداری آمریکا از طرح کاهش محدودیت ماری‌جوانا

طبقه‌بندی مجدد ماری‌جوانا آن را کاملا قانونی نمی‌کند، اما مجازات‌های جنایی مربوط به آن را به‌طور بالقوه سبک‌تر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری ایالات متحده هفته پیش از طرحی تاریخی برای تسهیل محدودیت‌های خرید و فروش و مصرف ماری‌جوانا رونمایی کرد، که اگر قانون شود، می‌تواند به انجام تحقیقات پزشکی گسترده درباره این ماده مخدر بینجامد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا که در ماه نوامبر برای انتخاب مجدد در انتخابات شرکت خواهد کرد، بررسی طبقه‌بندی مجدد ماری‌جوانا که برای اعضای چپ‌گرای پایگاه سیاسی وی مهم است را در سال 2022 آغاز کرد.

بر اساس این طرح، ماری‌جوانا از «مخدر سطح 1» به «مخدر سطح 3» تبدیل می‌شود. بر اساس طبقه‌بندی اداره غذا و داروی آمریکا، گروه اول شامل هروئین و ال‌اس‌دی است، در حالی که گروه دوم شامل کتامین و تایلنول کدئین‌دار است.

به گفته اداره غذا و داروی آمریکا، مخدرهای سطح 1 بسیار اعتیادآور و بدون مزایای پزشکی شناخته‌شده هستند، در حالی که مخدرهای سطح 3 پتانسیل کم تا متوسطی برای وابستگی جسمی و روانی ایجاد می‌کنند اما خواص مثبت بهداشتی و پزشکی دارند.

طبقه‌بندی مجدد ماری‌جوانا آن را کاملا قانونی نمی‌کند، اما مجازات‌های جنایی مربوط به آن را به‌طور بالقوه سبک‌تر می‌کند، درها را برای تحقیقات بیشتر و استفاده پزشکی از آن باز می‌کند، و به افزایش سرمایه‌گذاری در بخش ماری‌جوانا می‌انجامد.

اگر ماری‌جوانا به طبقه‌بندی کم‌خطرتری منتقل شود که جرایم و تنبیهات مربوط به آن را کاهش دهد، کمپانی‌های تولیدکننده ماری‌جوانا می‌توانند از مزایای قابل توجهی برخوردار شوند. مثلا آنها می‌توانند سهام خود را در فهرست بازار بورس بفروشند، و همچنین مشمول مالیات کمتری شوند.

علاوه بر این، تولیدکنندگان ماری‌جوانا در حوزه بانکداری دچار محدودیت‌های کمتری خواهند شد. در حال حاضر که تولید و مصرف و خرید و فروش ماری‌جوانا در سطح فدرال غیرقانونی است، بیشتر بانک‌های آمریکایی به شرکت‌های تولیدکننده وام نمی‌دهند و یا به آنها خدمات ارائه نمی‌کنند، که باعث شده بسیاری از آنها مجبور شوند روی معاملات نقدی تکیه کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size