سنجاب‌ شاید یکی از عوامل جذام در قرون وسطی بوده باشد

ثروتمندان از خز سنجاب به عنوان آستر لوکس لباس استفاده می‌کردند، و برخی نیز سنجاب را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محققان می‌گویند انسان ممکن است در قرون وسطی از سنجاب‌ جذام گرفته باشد. آنها پس از بررسی استخوان‌های انسان و سنجاب قرمز در سایت‌های باستان‌شناسی وینچستر در جنوب بریتانیا دریافتند که هر دو گونه دارای باکتری‌های ایجادکننده جذام هستند.

جذام یک بیماری مزمن است که بین انسان‌ها مسری است و به پوست، اعصاب، و غشاهای مخاطی حمله می‌کند و آنها را از بین می‌برد. تصور می‌شود که هیچ کس طی 70 سال اخیر در بریتانیا به جذام مبتلا نشده باشد، اما این بیماری هنوز در بسیاری از نقاط جهان وجود دارد.

آرمادیلو، حیوان بومی آمریکایی جنوبی، حامل جذام و مظنون به انتقال آن به انسان است. برخی سنجاب‌های قرمز مدرن در بریتانیا نیز آن را دارند، اما هرگز موردی از انتقال آن به انسان گزارش نشده و کارشناسان می‌گویند خطر آن بسیار کم است.

این اولین باری است که یک حیوان قرون وسطایی به عنوان حامل جذام شناخته می‌شود. هنوز مشخص نیست که آیا سنجاب‌ها در قرون وسطی به انسان جذام دادند یا برعکس، اما وجود سویه مشترک حاکی از آن است که این بیماری، به گونه‌ای که پیشتر تشخیص داده نشده بود، در قرون وسطی بین انسان و حیوان در گردش بوده است.

سنجاب در قرون وسطی حیوان محبوبی در بریتانیا بود، و به ویژه زنان آن را دوست داشتند. ثروتمندان از خز سنجاب به عنوان آستر لوکس لباس استفاده می‌کردند، و برخی نیز سنجاب را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کردند.

جذام یکی از قدیمی‌ترین بیماری‌های ثبت‌شده در تاریخ بشر است، و هنوز در آسیا، آفریقا، و آمریکای جنوبی وجود دارد، و هر ساله بیش از 200000 نفر را آلوده می‌کند. دقیقاً معلوم نیست که این بیماری چگونه بین انسان‌ها شیوع می‌یابد، اما برای ابتلا به جذام چندین ماه تماس نزدیک با فرد آلوده لازم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size