مهمترین فیلم‌های راجر کورمن که باید دید

بسیاری از فیلم‌های کورمن به عنوان کلاس درس و سکوی پرتاب برای افرادی عمل کردند که بعدها به مشهورترین نام‌ها در صنعت سینما بدل شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

راجر کورمن، فیلمساز و تهیه‌کننده افسانه‌ای هالیوود که به عنوان «پادشاه فیلم‌های کم‌خرج» شناخته می‌شد، اخیراً در 98 سالگی درگذشت. هیچ یک از فیلم‌های کورمن جایزه‌ای کسب نکرد، و به ندرت نظر منتقدان را جلب کرد. فیلم‌های وی سرگرم‌کننده و عموما در ژانرهای ترسناک و علمی-تخیلی بودند.

بسیاری از این فیلم‌ها به عنوان کلاس درس و سکوی پرتاب برای افرادی عمل کردند که بعدها به مشهورترین نام‌ها در صنعت سینما بدل شدند. این‌ها شامل فرانسیس فورد کاپولا، جک نیکلسون، ران هاوارد، مارتین اسکورسیزی، جاناتان دمی، جیمز کامرون، و سیلوستر استالونه هستند.

کورمن فیلمسازی پُرکار بود، و در طول دوره هفتادساله کاری‌اش حدود 55 فیلم کارگردانی کرد و تهیه‌کنندگی نزدیک به 400 فیلم را نیز بر عهده گرفت. به مناسبت درگذشت وی، روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» تماشای چهار فیلم بنیادی کورمن را به منظور آشنایی با دنیای وی توصیه کرده است.

«فروشگاه کوچک وحشت» (1960) یک کمدی سیاه درباره شاگرد گلفروش بدشانسی است که گیاهی را پرورش می‌دهد که خون انسان می‌خورد. جک نیکلسون جوان در این فیلم بازی می‌کند. داستان فیلم چند دهه بعد به شکل نمایش موزیکال در برادوی روی صحنه رفت و فیلم پرفروشی با بازی ریک مورانیس و استیو مارتین هم بر اساس آن ساخته شد.

«فرشتگان وحشی» (1966) فیلمی درباره باند موتورسواران خلافکار است. علاقه کورمن به باند «فرشتگان جهنم» الهام‌بخش این فیلم بود که به آغاز محبوبیت ژانر موتورسواران قانون‌شکن کمک کرد. پیتر فاندا، نانسی سیناترا، بروس درن، و دایان لَد در این فیلم بازی می‌کنند.

«مسابقه مرگ 2000» (1975) یک داستان علمی-تخیلی درباره آینده نزدیک (در آن زمان) است که مسابقه بزرگ ماشین‌سواری که باید عرض آمریکا را طی کند برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان باید تماشاگران و عابران را زیر بگیرند تا امتیاز جمع کنند. دیوید کارادین و سیلوستر استالونه در آن بازی می‌کنند. شعار فیلم این است: «در سال 2000 زدن و گریختن دیگر جنایت نیست؛ ورزش ملی است!»

«پیرانا» (1978) پس از محبوبیت خیره‌کننده فیلم «آرواره‌ها» (1975) به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، تعداد زیادی فیلم کپی آن درست شد. به گفته خود اسپیلبرگ، پیرانای کورمن بهترین کپی بود. در این فیلم ماهی‌های گوشتخواری که جهش ژنتیکی یافته‌اند، به توریست‌های بی‌خبر از همه جا در رودخانه حمله می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید