«شوگان»؛ چگونه جلوه‌های ویژه ژاپن فئودال را زنده کرد

مدیر جلوه‌های بصری و ویژه سریال شوگان بود، و به همراه تیمش سه سال طاقت‌فرسا را ​​صرف زنده کردن جزئیات تاریخی سریال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سریال «شوگان» بر اساس رمان پرفروش جیمز کلاول (1975) درباره جنگ‌های داخلی ژاپن بر سر حکومت، که اخیرا از شبکه «اف‌ایکس/هولو» پخش شد، توانست با استفاده هوشمندانه از جلوه‌های ویژه فضای ژاپن فئودال را برای تماشاگران زنده کند.

منتقدان این سریال را یک دستاورد بصری خیره‌کننده شمرده‌اند که به لطف جلوه‌های بصری که استادانه با حقیقت تلفیق شده‌اند، طوری ژاپن اوایل قرن هفدهم را به تصویر کشیده که تمایز میان فناوری و واقعیت را تقریبا غیرممکن کرده است.

مایکل کلیت، مدیر جلوه‌های بصری و ویژه سریال شوگان بود، و به همراه تیمش سه سال طاقت‌فرسا را ​​صرف زنده کردن جزئیات تاریخی سریال کرد. به گفته وی، برای باورپذیر کردن داستان، همه چیز شامل ساختمان‌ها و کشتی‌ها باید دقیق باشد. کلیت محصول نهایی را دستاورد همکاری نزدیک فیلمسازان با مورخان و مشاوران امور تاریخی ژاپن می‌داند.

او می‌گوید یکی از کارهایی که برای دقیق‌تر شدن تصاویر ژاپن فئودال انجام دادند، کار کردن روی جماعات مردمی و ارتش‌ها بود. آنها برای مردم شهری و ارتش‌های سامورایی انیمیشن‌های دیجیتالی ساختند. مثلا در قسمت پنجم که توراناگا با 100000 سرباز به ساحل می‌آید، گروه جلوه‌های ویژه با استفاده از 100 نفر آن ارتش عظیم را ساخت.

برای ایجاد تمایز میان جمعیت‌های بزرگ، مسئولان جلوه‌های ویژه شوگان برای هر محل و گروهی یک جمعیت جداگانه طراحی کردند. مثلا کشاورزان روستای آجیرو با مردمی که در شهر بزرگ اوزاکا زندگی می‌کردند تفاوت داشتند. این افراد با استفاده از فناوری «موشن کپچر» ایجاد شدند.

کلیت می‌گوید سازندگان سریال قصد داشتند جلوه‌های بصری را طوری بسازند که تا حد امکان نامرئی و با واقعیت یکپارچه باشد. این برای تمرکز روی داستان و غرق کردن مخاطب در فضای ژاپن فئودال سال 1600 بود. به گفته وی، شوگان تاکنون موفق‌ترین نسخه تصویری از ژاپن دوران «سنگوکو» یا جنگ‌های داخلی را ارائه کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size