باستان‌شناس مصری: ماجرای شکافته‌شدن دریا برای حضرت موسی صحت ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دکتر وسیم السیسی کارشناس امور باستانی مصر، دوشنبه 17 اردیبهشت گفت، بنی اسرائیل در مصر نبوده که از مصر خارج شود و ماجرای شکافته‌شدن دریا برای حضرت موسی صحت ندارد.

اظهارات این کارشناس در امور تاریخ مصر در پاسخ به موج انتقاداتی که بر دکتر زاهی حواس تاریخ شناس وارد شد، بیان می‌شود.

دکتر زاهی حواس هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود، هیچ مدرکی دال بر اینکه بنی اسرائیل در مصر زندگی کرده و دریا را شکافته و از آن خارج شدند، وجود ندارد.

وسیم السیسی گفت که آنچه در کتب مقدس آمده را انکار نمی‌کند اما تأکید می‌کند که تاریخ به عنوان یک علم در مسائل موجود جستجو می‌کند، خواه این چیزها پاپیروس، نقاشی بر دیواری کوچک یا یک مجسمه باشد بنابرین علم در مسائل موجود جستجو می‌کند و دین در مسائل غیب که هر دو در دایره مسائل تحقیقی قرار می‌گیرند».

این کارشناس امور تاریخ مصر قدیم در مصاحبه‌ای با کانال تلویزیون «القاهره والناس» با تاکید بر لزوم قبول یافته‌های علمی گفت که دکتر زاهی حواس آنچه در کتب مقدس آمده را انکار نکرده است او اظهار داشت که یهودیان در داخل مصر نبودند که آن را ترک کنند و ماجرای شکافتن دریای سرخ توسط حضرت موسی و عبور بنی اسرائیل از آن صحت ندارد».

او خاطرنشان کرد که دکتر حواس که اظهاراتش باعث بحث و جدل فراوان شده است، آنچه در کتب مقدس آمده را انکار نمی‌کند، بلکه می‌گوید که آثار و نقاشی‌های دیواری و حفاری‌هایی که در دست داریم چیزی که در کتب مقدس آمده است را تأیید نمی‌کند.

وی با تاکید بر اینکه منتظر آنچه علم در آینده خواهد گفت، افزود: «چیزی که علم نمی‌تواند آن را ثابت کند حق انکار آن را هم ندارد».

اظهارات جنجالی تاریخ شناس مصری

دکتر زاهی حواس درباره عدم وجود مدرک مبنی بر وجود بنی‌اسرائیل در مصر که اخیراً در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترش انتشار یافت، جنجال زیادی را در مصر به راه انداخت.

او گفت که هیچ دلیلی بر خروج موسی از مصر وجود ندارد و آنچه در این باره گفته می‌شود، تنها حدس و گمان است.

حواس درباره انتقادات برخی‌ به اظهاراتش گفت: «من مسلمانم و به آنچه در قرآن کریم و کتب آسمانی در مورد ورود موسی و ابراهیم و یوسف به مصر و سپس خروج آنها از مصر آمده است ایمان دارم اما من می‌گویم که در آثار باستانی مصر از پیامبران خدا خبری نیست.»

وی ادامه داد: «تاکنون 30 درصد آثار باستانی خود را کشف کرده‌ایم و 70 درصد آن هنوز در زیر زمین است و به احتمال زیاد کتیبه‌ای درباره فرعون خروج بنی اسرائیل وجود دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size