کشف فسیل خزنده دریایی هم‌اندازه نهنگ آبی

تیم تحقیقاتی شگفت‌زده شد از اینکه گونه‌های تازه یافت‌شده ایکتیوسور غول‌پیکر می‌توانستند به اندازه نهنگ آبی رشد کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان می‌گویند بقایای فسیلی یک «ایکتیوسور» غول‌پیکر متعلق به اواخر دوره زمین‌شناسی «تریاس» در حدود 200 میلیون سال پیش را در استان دِوون در جنوب غربی بریتانیا کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد جانور 25 متر طول داشته است که تقریباً به اندازه نهنگ آبی امروزی، بزرگترین جاندار روی زمین، است.

پیشتر نمونه‌ای از استخوان فک این گونه خزنده دریایی پیدا شده بود، اما دانشمندان می‌گویند این نمونه جدید کامل‌تر و بهتر حفظ شده است، که باعث می‌شود جامعه علمی اکنون به دو نمونه از این فک‌های غول‌پیکر دارای شکل و ساختار منحصر به فرد دسترسی داشته باشد.

Advertisement

آخرین باری که قطعه‌ای از فسیل این گونه ایکتیوسور پیدا شد در اکتبر 2022 بود. پس از ارزیابی فسیل‌ها، تیم تحقیقاتی شگفت‌زده شد از اینکه گونه‌های تازه یافت‌شده ایکتیوسور غول‌پیکر می‌توانستند به اندازه نهنگ آبی رشد کنند.

تیم تحقیقاتی استخوان‌های فسیل‌شده جدید را با فسیل‌های پیشین مقایسه کرد، و متوجه شد آنها دارای ویژگی‌های یکسانی هستند که از یک دوره زمین‌شناسی سرچشمه گرفته‌اند، و بدین ترتیب موفق شد این گونه را شناسایی کند.

استخوان‌ها متعلق به 202 میلیون سال پیش، یعنی پایان دوره تریاس که مشهور به «رایتین» است، می‌باشد. این دورانی بود که غول‌ها اقیانوس‌ها و دریاها را تسخیر کرده بودند در حالی که دایناسورها روی زمین پرسه می‌زدند.

به گفته دانشمندان، این فصل آخر حیات ایکتیوسور بود. پس از این دوران، چنانکه فسیل‌های سنگ‌شده در صخره‌ها حکایت می‌کنند، رویداد انقراض گسترده اواخر تریاس روی داد و بسیاری گونه‌ها شامل ایکتیوسور غول‌پیکر را نابود کرد.

ایکتیوسور پس از آن از عرصه دریاها و اقیانوس‌های زمین محو شد. اینک کارشناسان خوشحال هستند که بقایای فسیلی آخرین گونه ایکتیوسور پیش از نابودی همیشگی آن را پیدا کرده‌اند. قرار است اکتشافات جدید به زودی در موزه و گالری هنر بریستول به نمایش گذاشته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size