کشف دومین سیاهچاله بزرگ نزدیک به زمین در کهکشان راه شیری

بسیاری از سیاهچاله‌های خاموش هیچ نوری تولید نمی‌کنند و ستاره‌ای نیز در نزدیکی خود ندارند تا سیاهچاله را قابل مشاهده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اخترشناسان دومین سیاهچاله بزرگ نزدیک به زمین در کهکشان راه شیری را کشف کردند. نام این سیاهچاله «گایا بی‌اچ‌‌‌‌‌‌3» است، توده‌ای حدود 33 برابر خورشید دارد، و در فاصله 1926 سال نوری از زمین در صورت فلکی آکوئیلا واقع شده است.

دانشمندان در حال بررسی مشاهدات تلسکوپ فضایی گایای سازمان فضایی اروپا برای انتشار داده‌های آن در جامعه علمی بودند که این سیاهچاله را کشف کردند. آنها انتظار نداشتند چنین چیزی پیدا کنند، اما حرکتی تلو تلو مانند نظرشان را جلب کرد، که در حقیقت تأثیر گرانشی گایا بی‌اچ‌‌‌‌‌‌3 بر یک ستاره نزدیک خود بود.

بسیاری از «سیاهچاله‌های خاموش» هیچ نوری تولید نمی‌کنند و ستاره‌ای نیز در نزدیکی خود ندارند تا بلعیدن آن در فضا حرکت تلو تلو مانند ایجاد کند و سیاهچاله را قابل مشاهده کند.

اما سیاهچاله‌های ستاره‌ای که در اطراف خود ستاره‌ یا ستاره‌هایی دارند، مواد آن ستاره‌های همراه را به سوی خود می‌کشند و می‌بلعند، و این جذب ماده اشعه ایکس روشن منتشر می‌کند که از طریق تلسکوپ قابل مشاهده است. در این مورد خاص، تلو تلو خوردن یک ستاره غول‌پیکر قدیمی در صورت فلکی آکویلا نشان داد که در رقص مداری با یک سیاهچاله خاموش قرار گرفته است.

اخترشناسان از تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه اروپا در صحرای آتاکامای شیلی و سایر رصدخانه‌های زمینی برای تأیید توده گایا بی‌اچ‌‌‌‌‌‌3 استفاده کردند. این سومین سیاهچاله خاموش است که گایا آن را مشاهده کرده است.

نزدیکترین سیاهچاله بزرگ به زمین «گایا بی‌اچ1» نام دارد که توده‌اش تقریباً 10 برابر خورشید است و در فاصله حدود 1500 سال نوری واقع شده است.

بزرگترین سیاهچاله نزدیک به زمین البته «ساجیتاریوس الف» است که در مرکز کهکشان راه شیری واقع شده است. این یک سیاهچاله فوق‌العاده بزرگ است که حدود 4 میلیون برابر خورشید جرم دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size