مایکل داگلاس در نقش پدر بنیانگذار آمریکا ظاهر می‌شود

بنجامین فرانکلین به فرانسه رفت و یک سلطنت مطلقه را متقاعد کرد تا از قصد آمریکا برای ایجاد دموکراسی پشتیبانی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنجامین فرانکلین (1706-1790)، یکی از پدران بنیانگذار ایالات متحده، علاوه بر نگارش اعلامیه استقلال آمریکا و ریاست اولین اداره پست ایالات متحده، در بسیاری از کارهای مهم دیگر نیز دست داشت.

فرانکلین نویسنده، دیپلمات، دانشمند، مخترع، ناشر، فیلسوف سیاسی، و یکی از تأثیرگذارترین روشنفکران دوران خود در سراسر جهان بود. مجموعه کارهای فرانکلین منجر به این شده که تاریخ‌نگاران به وی لقب «مرد رنسانسی»، یعنی آدم چند استعدادی همه‌کاره بدهند.

اینک مایکل داگلاس، بازیگر مشهور هالیوود، در مجموعه تلویزیونی «فرانکلین»، که خودش برای «تلویزیون اپل پلاس» تهیه کرده است، در نقش فرانکلین ظاهر شده و بخش مهمی از زندگی وی را به تصویر می‌کشد. پخش سریال از 12 آوریل آغاز شده و تا 17 مه طول می‌کشد.

سریال فرانکلین بر اساس کتاب برنده جایزه پولیتزر به قلم استیسی اسکیف به نام «بداهه بزرگ: فرانکلین، فرانسه و تولد آمریکا» ساخته شده است، و داستان هیجان‌انگیز بزرگترین قمار حرفه‌ای فرانکلین را بررسی می‌کند.

فرانکلین در دوران حیات اولیه‌اش به خاطر کارهای فلسفی و علمی‌اش شهرت داشت، اما او هیچ تجربه کار سیاسی و دیپلماسی نداشت. هم‌میهنان فرانکلین در گیر و دار انقلاب استقلال آمریکا در دسامبر 1776 از وی می‌خواهند تا برای انجام یک مأموریت مخفی به فرانسه برود.

فرانکلین که در آن زمان 70 سال سن داشت، بدون هیچ گونه آموزش دیپلماتیک به فرانسه رفت و یک سلطنت مطلقه را متقاعد کرد تا از قصد آمریکا برای ایجاد دموکراسی پشتیبانی کند.

فرانکلین به واسطه شهرت، کاریزما و نبوغ خود بر جاسوسان بریتانیایی، خبرچینان فرانسوی، و همکاران متخاصم خود فائق آمد تا اتحاد آمریکا و فرانسه در سال 1778 را پایه‌ریزی کند که به پیروزی مستعمره‌نشینان بر بریتانیا و استقلال آمریکا انجامید.

ماموریت هشت‌ساله فرانکلین در فرانسه حیاتی‌ترین خدمت وی به کشورش است، و بدون آن آمریکا نمی‌توانست در انقلاب پیروز شود. دیپلمات‌ها و مورخان هنوز سفر فرانکلین را مهمترین سفارت در تاریخ آمریکا می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size