پژوهش جدید؛ همه‌گیری بعدی احتمالا از ویروس آنفلوانزا ایجاد می‌شود

به باور دانشمندان، آنفولانزا همچنان بزرگترین تهدید برای سلامت جهانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نتایج یک نظرسنجی از 187 دانشمند ارشد که قرار است هفته آینده در «کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی اروپا» منتشر شود، نشان می‌دهد که 57 درصد از دانشمندان معتقدند که در آینده نزدیک گونه جدیدی از ویروس آنفولانزا علت شیوع بیماری‌های عفونی مرگبار جهانی خواهد بود.

جان سلمانتون گارسیا، از دانشگاه کلن که این پژوهش را انجام داده است در رابطه با خطرات ویروس آنفولانزا می‌گوید: «بر اساس تحقیقات طولانی مدت، ویروس آنفولانزا مدام در حال تکامل و جهش است و به عنوان بزرگترین تهدید همه‌گیری در جهان به شمار می‌رود».

این پژوهشگر با بیان اینکه آنفولانزاهای زمستانی هم همانند همه‌گیری‌های کوچک هستند، گفت: «آنفولانزاها کم و بیش کنترل می‌شوند چراکه سویه‌های مختلف که باعث ایجاد آنها می‌شوند به اندازه کافی خطرناک نیستند، اما این لزوما برای همیشه صادق نخواهد بود».

به باور 21 درصد از کارشناسانی که در این پژوهش شرکت‌ کرده‌اند، محتمل‌ترین عامل بعدی همه‌گیری، احتمالا ویروسی است به نام بیماری –ایکس که هنوز برای علم ناشناخته است؛ آنها معتقدند که بیماری همه‌گیر بعدی توسط میکروارگانیسمی که هنوز شناسایی نشده‌ است ایجاد می‌شود، درست همانطور که «ویروس کرونا سندرم حاد تنفسی دو» عامل کووید-19، ناشناخته بود.

در واقع، برخی از دانشمندان هنوز بر این باورند که «ویروس کرونا» همچنان یک تهدید است، به طوری که 15 درصد از دانشمندان شرکت‌کننده در این پژوهش، آن را محتمل‌ترین علت همه‌گیری در آینده نزدیک ارزیابی می‌کنند.

هفته گذشته سازمان جهانی بهداشت نسبت به شیوع هشدار دهنده گونه‌ای از ویروس آنفولانزا «اچ5 ان1» ابراز نگرانی کرد، این ویروس باعث ایجاد میلیون‌ها مورد آنفولانزای مرغی در سراسر جهان شده‌است، شیوع این بیماری که در سال 2020 آغاز شد منجر به تلف‌شدن ده‌ها میلیون قطعه طیور و همچنین میلیون‌ها پرنده وحشی شد.

اخیرا، این ویروس در میان گونه‌های پستانداران، از جمله گاوهای اهلی که اکنون در 12 ایالت آمریکا آلوده شده‌اند، شیوع پیدا کرده‌ است و نگرانی‌ها در مورد خطرات انتقال این ویروس به انسان را افزایش داده‌ است.

دانیل گلدهیل، از کالج سلطنتی دامپزشکی در هتفیلد، هفته گذشته به مجله نیچر گفت: «به هر اندازه که ویروس، پستانداران بیشتری را آلوده کند، به همان اندازه نیز احتمال تبدیل شدن به سویه خطرناک انسانی افزایش پیدا می‌کند».

اگرچه دانشمندان تاکید می‌کنند که واکسن‌هایی علیه بسیاری از گونه‌ها از جمله «اچ‌1ان1» قبلا ساخته شده‌است، اما خطر به وجود آمدن یک همه‌گیری جدید جدی است.

سلمانتون گارسیا می‌گوید پس از پایان همه‌گیری کووید 19 همه روش‌های پیشگیری از شیوع بیماری فراموش شد، «مردم عادت‌‌های قبل از کووید را از سر گرفته‌اند، ماسک‌زدن از بین رفته است... ممکن است پشیمان شویم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size