«ناسا» به دنبال ایده‌های ارزان‌تر برای انتقال نمونه خاک مریخ است

قرار است یک فرودآینده رباتیک به مریخ فرستاده شود تا نمونه‌ها را بگیرد و آنها را به مدار مریخ ببرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان فضانوردی آمریکا «ناسا» در بحبوحه کاهش بودجه به دنبال رویکردی آسان‌تر و ارزان‌تر برای انتقال نمونه‌های گرانبهای خاک جمع‌آوری‌شده از مریخ به زمین است.

درخواستی رسمی برای ارائه پیشنهادات به مراکز و آزمایشگاه‌های مختلف ناسا و همچنین شرکت‌های صنایع فضایی فرستاده شده است، و درباره چگونگی اصلاح برنامه‌ای که در پیچیدگی‌های فنی، هزینه‌های روزافزون، و محدودیت‌های بودجه غرق شده، سوالاتی پرسیده شده است.

مقامات ناسا گفتند که انتظار دارند طرح‌های جایگزین در پاییز یا اوایل زمستان برای بررسی به دست‌شان برسد. به گفته آنها این بازنگری، به عنوان راهی برای کاهش زمان توسعه و ریسک‌ها و هزینه‌ها، نه بر جهش‌های جدید فناوری که بر «نوآوری و فناوری اثبات‌شده» تمرکز می‌کند.

اقدام برای طراحی مجدد استراتژی آوردن نمونه از مریخ پس از آن صورت گرفت که یک بررسی مستقل به سفارش ناسا در سپتامبر گذشته به این نتیجه رسید که این برنامه به دلیل توقعات بالای بودجه و برنامه‌ریزی غیرواقعی مشکل دارد.

از سوی دیگر، کنگره آمریکا نیز به شدت بودجه ناسا را کاهش داده است، که باعث شده سازمان فضانوردی مجبور شود صدها نفر از تکنسین‌های خود در آزمایشگاه رانش جت ناسا در لس‌آنجلس، که تیم‌های آن مسئول مأموریت مریخ هستند، را اخراج کند.

مریخ‌نورد رباتیک ساخت آزمایشگاه رانش جت ناسا از سال 2021 نمونه‌های معدنی را از کف بستر دریاچه باستانی به نام «دهانه آتشفشانی جزرو» جمع‌آوری می‌کند و آنها را داخل لوله‌هایی می‌گذارد که بعدا برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی به دنبال نشانه‌های احتمالی میکروب‌های فسیل‌شده به زمین فرستاده می‌شوند.

مرحله بعدی ماموریت مریخ ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا انجام می‌شود. قرار است یک فرودآینده رباتیک به مریخ فرستاده شود تا نمونه‌ها را بگیرد و آنها را به مدار مریخ ببرد. در آنجا یک فضاپیمای بیناسیاره‌ای نمونه‌ها را می‌گیرد و به زمین می‌آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size