مهندس «بوئینگ» نسبت به امکان از هم‌پاشیدگی هواپیمای 787 و سقوط حین پرواز هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سام صالح‌پور، مهندس شرکت صنایع هوافضایی بوئینگ، می‌گوید هواپیمای مسافربری بوئینگ 787 از امنیت کافی برخوردار نیست و قطعاتش می‌تواند در آسمان از همدیگر باز شده و سقوط کند.

صالح‌پور که مهندس کنترل کیفیت در این شرکت آمریکایی است، دوشنبه 27 فروردین به «ان‌بی‌سی» نیوز گفت، بوئینگ «مسائل ایمنی» مربوط به اتصال دو بخش از بدنه این هواپیما را درنظر نگرفته است. موضوعی که به گفته صالح‌پور می‌تواند به عواقب فاجعه‌بار منجر شود.

سام صالح‌پور هفته گذشته برای اولین بار این ادعا را در روزنامه نیویورک‌تایمز مطرح کرد و انتظار می‌رود روز چهارشنبه مقابل یکی از کمیته‌های فرعی سنای آمریکا شهادت دهد.

شرکت بوئینگ روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای ادعای سام صالح‌پور را رد و بر امنیت کامل بوئینگ 787 تاکید کرد. در این بیانیه که ان‌بی‌سی آن را منتشر کرد، بوئینگ مدعی شد که این هواپیما در تمام آزمایش‌ها عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته و با نظارت اداره هوانوردی فدرال آمریکا مسائل مطرح‌شده از سوی منتقدان را بررسی کرده است.

صالح‌پور، که به‌مدت 15 سال در بوئینگ کار می‌کند، در ژانویه گذشته نقص کیفی هواپیمای 787 را به اداره هوانوردی فدرال آمریکا گزارش کرد. او مدعی است که پس از ارائه گزارش نقص کیفی این هواپیما به مدیرانش، بوئینگ در پاسخ او را به خط تولید دیگری منتقل کرده است.

گزارش‌های متعددی از وقوع حادثه برای هواپیماهای مسافربری بوئینگ از جمله بوئینگ 737 مکس در ماه‌های گذشته منتشر شده است. بوئینگ می‌گوید این حوادث و ادعای منتقدان را بررسی می‌کند.

پیش از این جان بارنت، مدیر پیشین کنترل کیفیت بوئینگ، با حضور در جلسه استماع سنا شهادت داده بود که مدیران بوئینگ به کارگران شرکت فشار وارد می‌کنند تا مشکلات احتمالی را ثبت نکنند.

پیکر جان بارنت یک روز بعد در پارکینگ هتلی پیدا شد. پلیس اعلام کرد او احتمالا خودکشی کرده اما شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی گزارش خودکشی را نپذیرفته و احتمال قتل او را مطرح کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size