یک قطره یخی در فضا می‌تواند نشانگر علائم حیات باشد

کاوشگرهای زمینی در فضا می‌توانند با تجزیه و تحلیل قطره‌های یخی جداشده از سطح اقمار مشتری و زحل علائم زیستی بالقوه در آنها را پیدا کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی قمرهای یخی مشتری و زحل مانند اروپا و انسلادوس مکان‌هایی هستند که به باور دانشمندان، به طور بالقوه امکان حیات در آنها وجود دارد، زیرا تصور می‌شود آنها حاوی اقیانوس‌هایی در زیر سطوح یخ‌زده خود باشند.

یک تیم تحقیقاتی اخیرا اعلام کرد اگر فقط یک قطره یخی در اثر فوران‌های گازی از سطح این اقمار جدا شود و به فضا برود، کاوشگرهای زمینی که در آن منطقه قرار دارند می‌توانند با تجزیه و تحلیل آن قطره علائم زیستی بالقوه را پیدا کنند.

این تیم با استفاده از باکتری تک‌سلولی «اس آلاسکِنسیس» به عنوان جانشینی برای مواد واقعی در زیست‌شناسی ستاره‌ای، مجموعه آزمایش‌هایی را برای شبیه‌سازی قطره‌های یخ در فضا انجام داد.

این باکتری که در آب‌های سرد آلاسکا یافت می‌شود، بسیار کوچک است و نیازی به تغذیه زیاد ندارد، که آن را به یک جایگزین مناسب برای هر نوع حیاتی که ممکن است در اقیانوس‌های بیگانه زیرسطحی وجود داشته باشد تبدیل می‌کند.

محققان آب حاوی اس آلاسکِنسیس را در خلاء قرار دادند، و با استفاده از لیزر و طیف‌سنج تلاش کردند مواد سلولی داخل آن را تشخیص دهند. آنها در آزمایش خود موفق شدند، که این امید را تقویت می‌کند که می‌توان همین تکنیک را برای کشف حیات در فضا به کار برد.

در عین حال، اخیرا تیم دیگری از دانشمندان مشخص کردند که لایه یخ روی سطح اروپا حداقل 20 کیلومتر ضخامت دارد. این با برآوردهای قبلی مبنی بر اینکه یک لایه نازک یخ یک اقیانوس عمیق این قمر را پوشانده است، هماهنگ نیست.

تعیین ضخامت یخ برای نظریه‌پردازی درباره حیات احتمالی در اروپا بسیار مهم است. ضخامت لایه یخ عاملی کنترل‌کننده در قبال فرایندهایی است که درون آن روی می‌دهد، که به نوبه خود برای درک تبادل مواد بین سطح و عمق اقیانوس اهمیت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size