رژیم «فستینگ» یا روزه‌داری ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد

تغییرات در فعالیت مغز در مناطقی از جمله شکنج اوربیتال فرونتال تحتانی روی داد که در تنظیم اشتها و اعتیاد تاثیرگذار هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محققانی که روی مقابله با بحران چاقی کار می‌کنند، اخیرا کشف کردند که رژیم فستینگ یا روزه‌داری، به معنای ایجاد محدودیت دوره‌ای در مصرف کالری، می‌تواند منجر به تغییرات چشمگیری در عملکرد هم روده و هم مغز انسان شود، که ممکن است گزینه‌های جدیدی برای کاهش وزن ایجاد کند.

محققان چینی 25 داوطلب چاق را طی یک دوره 62 روزه مورد مطالعه قرار دادند. طی این دوره، داوطلبان تحت یک رژیم محدودیت دوره‌ای کالری قرار گرفتند، که شامل کنترل دقیق کالری دریافتی و روزه نسبی در برخی روزها بود.

شرکت‌کنندگان نه تنها به طور متوسط 7.6 کیلوگرم یا 7.8 درصد از وزن بدن‌شان را از دست دادند، بلکه دانشمندان توانستند شواهدی از تغییرات در فعالیت نواحی مرتبط با چاقی در مغز و در ترکیب باکتری‌های روده‌شان مشاهده کنند.

تغییرات در فعالیت مغز، که از طریق اسکن‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی یا همان «اِم‌.آر.آی» مشاهده شد، در مناطقی از جمله شکنج اوربیتال فرونتال تحتانی روی داد که در تنظیم اشتها و اعتیاد تاثیرگذار هستند.

علاوه بر این، تغییرات میکروبیوم روده که از طریق نمونه‌های مدفوع و آزمایش خون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، تاثیراتی روی مناطق خاصی از مغز نشان داد. مثلا محققان فهمیدند که باکتری‌های «کوپروکوکوس کومس» و «یوباکتریوم هالی» روی فعالیت شکنج مداری فرونتال تحتانی چپ، که در عملکرد اجرایی، از جمله میل ما برای مصرف غذا نقش دارد، تاثیر منفی می‌گذارند.

دانشمندان بر این باورند که روده و مغز یک ارتباط پیچیده دوطرفه دارند. میکروبیوم روده، سموم و انتقال‌دهنده‌های عصبی تولید می‌کند که از طریق سیستم عصبی و گردش خون روی مغز انسان تاثیر می‌گذارند.

در مقابل، مغز میل به خوردن و رفتارهای تغذیه را در انسان کنترل می‌کند، که باعث می‌شود مواد مغذی که ما مصرف می‌کنیم و وارد بدن‌مان می‌شوند، ترکیب میکروبیوم روده را تغییر دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size