مستند جدید درباره عشق و نفرت شرلوک هلمز و خالقش کونان دویل

کارآگاه افسانه‌ای مخلوق کونان دویل حیاتی فراتر از خالق خود یافت و پس از یک سده کماکان در سراسر جهان محبوب است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بخش هنری «بی‌بی‌سی» اخیرا با حضور مورخ و مجری مشهور لوسی وورسلی مستند «کشتن شرلوک» را ساخته است که به روابط پیچیده آرتور کونان دویل، نویسنده اسکاتلندی با کارآگاه افسانه‌ای مخلوقش شرلوک هلمز می‌پردازد.

شرلوک هلمز مشهورترین کارآگاه داستانی جهان است و خالق خود را در همان دوران حیاتش در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم مشهور و ثروتمند کرد. با این وجود، نویسنده بعدها از شخصیت داستانی خود متنفر شد.

وورسلی در یک «بیوگرافی موازی» سه‌قسمتی رابطه عشق و نفرت بین دویل و هلمز را بررسی می‌کند. این مورخ منشأ هلمز را در دوران اولیه زندگی کونان دویل به عنوان دانشجوی پزشکی پیدا می‌کند.

بررسی داستان‌های اولیه دویل آشکار می‌کند که وی در مقام پزشک با مشکلات اجتماعی بریتانیای اواخر دوران ویکتوریا همچون قتل و آدمکشی و اعتیاد گسترده مردم به مواد مخدر دست و پنجه نرم می‌کرده است.

کونان دویل بعدا خودش در یکی از مهمترین پرونده‌های جنایی ابتدای قرن بیستم درگیر شد، و به گفته وورسلی این نقطه آغاز فاصله گرفتن خالق از مخلوق خود شد که بعدها حتی به تنفر دویل از هلمز انجامید.

نویسنده مشهور بعدها دچار تغییرات عمیق روحی و روانی شد، و به معنویت‌گرایی و زندگی پس از مرگ گرایش پیدا کرد. کشته شدن پسرش در جنگ جهانی اول این گرایش را تشدید کرد. در اینجا بود که گسست روحی دویل از هلمز کامل شد.

با این وجود، چنانکه وورسلی در جریان مستند سه‌قسمتی خود برای بی‌بی‌سی کشف می‌کند، در جایی که معنویت‌گرایی کونان دویل، که وی آن را بزرگترین دستاورد زندگی شخصی و عمومی خود می‌دانست، در دوران حیات وی به چالش کشیده شد و پس از مرگ وی بلافاصله فراموش شد، کارآگاه افسانه‌ای مخلوق وی حیاتی فراتر از خالق خود یافت و پس از یک سده کماکان در سراسر جهان محبوب است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size