کشف جنگل فسیلی 390 میلیون ساله در بریتانیا

در دوره زمین‌شناسی دِوونین، مکان‌های جنگلی دوون شمالی و سامرست احتمالاً به بلژیک و آلمان بسیار نزدیک‌تر بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بقایای فسیلی کهن‌ترین جنگلی که تاکنون یافت شده است، با قدمت 390 میلیون سال در سواحل شمالی دِوون و سامرست در بریتانیا کشف شد. این جنگل از درختان «کالاموفایتون» تشکیل شده بود که قدیمی‌ترین درختان فسیلی هستند که تاکنون در بریتانیا پیدا شده‌اند.

فسیل‌های جنگلی در صخره‌های ماسه‌سنگی مرتفع در امتداد ساحل یافت شدند. این فسیل‌های تا حدی دست‌نخورده شامل تنه‌هایی به طول دو متر و چند شاخه ریز بودند. بررسی گسترده فسیل‌ها نشان داد که آنها متعلق به گروهی از درختان به نام «کلادوکسیلوپسیدها» هستند. این گروه درختان باستانی تنها از طریق سوابق فسیلی شناخته شده است، و احتمالاً از اجداد سرخس‌ها بوده است.

کلادوکسیلوپسیدها در یک بازه زمانی حدودا پنج‌میلیون‌ساله شکوفا شدند. درختان کالاموفایتون جنگلی سرسبز را تشکیل می‌دادند در زمانی که ساحل شرقی بریتانیا پوشیده از ماسه‌سنگ‌های قرمز رنگ بود. این درختان در نهایت در حدود 385 میلیون سال پیش از میان رفتند و با درختان چوب‌سخت معاصر جایگزین شدند.

بهترین و کامل‌ترین نمونه‌های کالاموفایتون در بلژیک و آلمان یافت شده‌اند. به گفته زمین‌شناسان، در دوره زمین‌شناسی دِوونین، مکان‌های جنگلی دوون شمالی و سامرست احتمالاً به بلژیک و آلمان بسیار نزدیک‌تر بودند.

با این وجود، به دلیل سر باز کردن یک گسل عظیم در دوران زمین‌شناسی کربونیفر، که در اثر برخورد آفریقا با اروپا به وجود آمد، این مکان‌ها از هم فاصله یافتند و دور افتادند.

کالاموفایتون‌ها شبیه نخل بودند. آنها تنه‌هایی توخالی با حلقه‌ای از چوب دورشان داشتند که رشته‌هایی در اطراف لبه‌های‌شان وجود داشت. شاخه‌های آنها به جای برگ با صدها ساختار شاخه‌مانند تزئین شده بود.

این درختان کوچک بودند و ارتفاع آنها به دو تا چهار متر می‌رسید. آنها برگ‌ریزی زیادی داشتند که به تکثیر بی‌مهرگان در کف جنگل کمک کرد. کشف این درختان جنگلی باستانی می‌تواند درک ما را از تکامل درختان افزایش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید