افزایش خطر سکته با قرار گرفتن تحت نور شدید مصنوعی در شب

دانشمندان چینی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای که آلودگی نوری را نقشه‌برداری می‌کند، 28302 فرد بزرگسال را مورد آزمایش قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

براساس پژوهشی جدید، افرادی که شب هنگام به طور مداوم در معرض نورهای شدید مصنوعی قرار می‌گیرند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به شرایطی قرار داشته باشند که بر جریان خون به مغز تأثیر گذاشته و باعث سکته مغزی می‌شود.

در جایی که مطالعات قبلی نشان داده بودند که قرار گرفتن در معرض نور شدید مصنوعی در شب باعث افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود، پژوهش جدید، که اولین نمونه در نوع خود است، روی خطر آلودگی نوری شباهنگام برای سلامت مغز و امکان ایجاد سکته مغزی تکیه کرد.

دانشمندان چینی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای که آلودگی نوری را نقشه‌برداری می‌کند، 28302 فرد بزرگسال را مورد آزمایش قرار دادند تا تاثیرات قرار گرفتن‌شان در معرض نور شدید شبانه در فضای باز را ارزیابی کنند. موارد سکته مغزی توسط سوابق پزشکی بیمارستان و گواهی‌های مرگ تأیید شد.

شش سال پیگیری و تجزیه و تحلیل داده‌های شرکت‌کنندگان نشان داد که 1278 نفر مبتلا به بیماری مغزی عروقی هستند، که شامل 777 مورد سکته مغزی ایسکمیک (ناشی از لخته) و 133 مورد سکته مغزی هموراژیک (ناشی از خونریزی) است.

خطر ابتلا به بیماری مغزی عروقی در افرادی که بیشترین میزان قرار گرفتن در معرض نور در فضای باز در شب را تجربه کرده بودند، 43 درصد نسبت به افرادی که کمترین میزان قرار گرفتن در معرض نور را داشتند، افزایش داشت.

افرادی که بیشترین میزان قرار گرفتن در معرض ذرات ناشی از احتراق بنزین، نفت، سوخت دیزل یا چوب را داشتند، نسبت به دیگرانی که این حالت را نداشتند، 41 درصد افزایش خطر ابتلا به بیماری مغزی عروقی را تجربه کردند.

شرکت‌کنندگان با بالاترین میزان قرار گرفتن در معرض اکسید نیتروژن، متصاعد از اتومبیل، کامیون، اتوبوس، نیروگاه‌ها، و تجهیزات خارج از جاده، نسبت به دیگرانی که این حالت را نداشتند، 31 درصد افزایش خطر ابتلا به بیماری مغزی عروقی را تجربه کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size