دستور کاخ سفید به «ناسا» برای تدوین «استاندارد زمانی» برای ماه

در غیاب یک استاندارد یکپارچه زمانی قمری، ارتباطات میان زمین، ماهواره‌های قمری، پایگاه‌های روی ماه، و فضانوردان هماهنگ نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید به سازمان فضانوردی آمریکا «ناسا» دستور داد برای ماه و سایر اجرام آسمانی استاندارد زمانی یکپارچه ایجاد کند. رئیس دفتر سیاست علوم و فناوری کاخ سفید از آژانس فضایی خواست در همکاری با سایر بخش‌های دولت آمریکا، تا پایان سال 2026 یک «زمان قمری هماهنگ» طراحی کند.

روی زمین، بیشتر ساعت‌ها و مناطق زمانی بر اساس مفهوم «زمان جهانی هماهنگ» کار می‌کنند. این استاندارد مشهور بین‌المللی متکی به یک شبکه گسترده جهانی از ساعت‌های اتمی است که در مکان‌های مختلف در سرتاسر کره زمین قرار داده شده‌اند. این ساعت‌ها تغییرات در وضعیت اتم‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند و میانگینی به وجود می‌آورند که در نهایت زمان دقیق را به ما نشان می‌دهد.

میزان متفاوت جاذبه و دیگر عوامل بالقوه روی ماه و سایر اجسام آسمانی، درک زمان در آنها را نسبت به روی زمین متفاوت می‌کند. زمان قمری هماهنگ یک معیار نگهداری زمان برای فضاپیماها و ماهواره‌های قمری فراهم می‌کند که در ماموریت‌های خود به دقت بالا نیاز دارند.

ساعتی که ما روی زمین داریم، با سرعتی متفاوت روی ماه حرکت می‌کند. برای شخصی که روی ماه قرار دارد، یک ساعت زمینی روزانه به طور متوسط 58.7 میکروثانیه عقب می‌افتد. تفاوت‌های دوره‌ای دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شوند زمان‌سنجی روی ماه با زمین تفاوت داشته باشد.

به گفته دفتر سیاست علوم و فناوری کاخ سفید، در غیاب یک استاندارد یکپارچه زمانی قمری، به دشواری می‌شود اطمینان حاصل کرد که انتقال داده‌ها بین فضاپیماها ایمن است، و ارتباطات میان زمین، ماهواره‌های قمری، پایگاه‌های روی ماه، و فضانوردان هماهنگ است.

به گفته این مقام آمریکایی، اختلاف زمانی همچنین می‌تواند منجر به خطا در نقشه‌برداری و موقعیت‌یابی فضانوردان روی سطح یا در مدار ماه شود. به مجموع این دلایل، کاخ سفید خواستار ایجاد یک استاندارد زمانی یکپارچه برای ماه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size