مستند شگفت‌انگیز حیات وحش دیوید اتنبورو درباره پستانداران

این مجموعه نشان می‌دهد که چگونه پستانداران با توسعه توانایی‌های منحصر به فرد توانسته‌اند سیاره زمین را فتح کنند و به گونه برتر تبدیل شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مستند حیات وحش جدید شبکه «بی‌بی‌سی» با مجری‌گری طبیعت‌شناس برجسته بریتانیایی دیوید اَتِنبورو که به جنبه‌های شگفت‌انگیز زندگی پستانداران در سراسر جهان می‌پردازد، از اول آوریل در حال پخش از شبکه‌های تلویزیونی بریتانیا و آمریکاست.

این مجموعه که در شش قسمت تحت عناوین «تاریکی، دنیای وحش جدید، آب، سرما، گرما، و جنگل» تهیه شده است، نشان می‌دهد که چگونه پستانداران با توسعه توانایی‌های منحصر به فرد توانسته‌اند سیاره زمین را فتح کنند و به گونه برتر این سیاره تبدیل شوند.

قسمت اول «تاریکی» نشان می‌دهد که برخی از پستانداران، که عموما به زندگی در روز گرایش دارند، به خاطر شلوغ شدن دنیای روشن، تصمیم گرفته‌اند به اصل خود در تاریکی بازگردند که در دوران دایناسورها در آن به سر می‌بردند.

قسمت دوم «دنیای وحش جدید» نشان می‌دهد که چگونه دیگر پستانداران تلاش کرده‌اند تا خود را با موفق‌ترین موجود پستاندار یعنی انسان تطبیق دهند تا بتوانند در کنار آن زندگی کنند.

قسمت سوم «آب» نشان می‌دهد که چگونه تعداد معدودی از پستانداران موفق شده‌اند تمام روابط خود با زمین را قطع کنند و در آب، که یکی از بزرگترین چالش‌ها برای تنفس پستانداران را ایجاد می‌کند، ساکن همیشگی شوند.

قسمت چهارم «سرما» نشان می‌دهد که چگونه پستانداران به لطف نبوغ عالی و کت ضخیم خزی خود توانسته‌اند در جایی که هیچ موجود دیگری تاب تحمل آن را ندارد، یعنی مکان‌های منجمد، زندگی کنند.

قسمت پنجم «گرما» نشان می‌دهد که چگونه پستانداران در گرمترین و خشک‌ترین مکان‌های روی زمین زندگی می‌کنند، و چطور در آنجا روش‌های چشمگیری برای خنک ماندن، یافتن آب، و تحمل گرما پیدا کرده‌اند.

قسمت ششم «جنگل» نشان می‌دهد که چگونه پستانداران تمام سطوح جنگل، از نوک درختان تا زیر زمین، را با روش‌های مختلفی همچون استتار کامل، ارسال پیام‌های مخفی، و پرواز بین شاخه‌های درختان فتح کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size