چرخه 2.4 میلیون ساله زمین و مریخ که موجب تغییرات اقلیمی می‌شود

این کشفی است که به دانشمندان کمک می‌کند تا بتوانند تغییرات آب و هوای زمین را در مقاطع طولانی پیش‌بینی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک ساز و کار گرانشی آهسته و پیوسته که میان زمین و مریخ روی می‌دهد، هر 2.4 میلیون سال روی چرخه‌های اقیانوسی در سرتاسر سیاره ما تاثیر می‌گذارد و منجر به تغییرات اقلیمی می‌شود.

دانشمندان در سال‌های اخیر پدیده‌ای را کشف کرده‌اند که آن را «چرخه بزرگ نجومی» می‌نامند. این یک الگوی 2.4 میلیون ساله است که به تراز بین مدارهای زمین و مریخ مرتبط است.

شواهد مستقیم این تعامل در سوابق زمین‌شناسی زمین کمیاب است، اما آنچه پیدا شده نشان می‌دهد که اوج این چرخه با تشعشع خورشیدی بالاتر روی زمین و همچنین آب و هوای گرمتر مرتبط است. این کشفی است که به دانشمندان کمک می‌کند تا بتوانند تغییرات آب و هوای زمین را در مقاطع طولانی پیش‌بینی کنند.

اخترشناسان می‌گویند آنها پیشتر می‌دانستند که سیارات دیگر می‌توانند بر حرکت مداری زمین گرد خورشید تأثیر بگذارند، به طوری که این مدار را بکشند و درازتر کنند، و چرخه‌های منظم معروفی به نام «چرخه‌های میلانکوویچ» را ایجاد کنند که با پیدایی و نابودی دوران‌های عصر یخ همراه است.

اما دانشمندان می‌گویند که چرخه‌های میلانکوویچ بسیار متناوب هستند و هر چند ده‌هزار سال یک بار اتفاق می‌افتند. این چرخه‌ها در درجه اول به دلیل تعامل زمین با مشتری و کیوان ایجاد می‌شوند، که سیاراتی بسیار سنگین‌تر از مریخ نسبتاً کوچک و سبک هستند.

تحقیقات جدید دانشمندان را به نتیجه‌ای فراتر از چرخه‌های میلانکوویچ رساند. آنها بر اساس تجزیه و تحلیل موادی که از 293 حفره عمیق ایجادشده در اعماق اقیانوس‌های سراسر جهان یافته بودند، به این نتیجه رسیدند که عامل دیگری روی تغییرات اقلیمی زمین تاثیر می‌گذارد.

دانشمندان از این سوراخ‌ها شواهد 387 شکست در رسوبات زمین طی 70 میلیون سال اخیر را پیدا کردند. پس از ترسیم نمای کلی این شکست‌ها و طبقه‌بندی آنها، آنها فهمیدند که یکی از این چرخه‌ها هر 2.4 میلیون سال روی می‌دهد، که با چرخه‌های بزرگ نجومی زمین و مریخ مطابقت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size