رسانه‌های غربی: «سندرم هاوانا» احتمالاً کار دستگاه امنیتی روسیه باشد

اولین بار در سال 2016 گزارش شد که دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا گفته‌اند دچار نوعی بیماری شده‌اند که باعث شده شبا‌هنگام صداهای کر کننده‌ بشنوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تحقیقات مشترک چندین رسانه معتبر بین‌المللی به این نتیجه رسیده است که «سندرم هاوانا»، بیماری مرموزی که در سال‌های اخیر دامن دیپلمات‌های آمریکایی را گرفته است، ممکن است کار دستگاه امنیتی روسیه با استفاده از «سلاح‌های صوتی» بوده باشد.

به گزارش «یورونیوز»، این تحقیقات که توسط «بیزنس اینسایدر»، «اشپیگل»، و «سی‌بی‌اس»، انجام شده است، می‌گوید شواهدی کشف کرده است مبنی بر اینکه حوادث سلامتی غیرعادی و غیر قابل توضیح ممکن است توسط سلاح‌های انرژی به دست اعضای واحد 29155 «گرو» پیش آمده باشد.

واحد 29155 گرو مسئولیت عملیات‌های خارجی تروریستی حکومتی روسیه را بر عهده دارد، و به دلیل چندین حادثه، از جمله تلاش برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال، مخالف کرملین در لندن در سال 2018، مقصر شناخته شده است.

اولین بار در سال 2016 گزارش شد که دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا گفته‌اند دچار نوعی بیماری شده‌اند که باعث شده شبا‌هنگام صداهای کر کننده‌ بشنوند. علائم دیگر این بیماری خون‌ریزی بینی، سردرد، و مشکلات بینایی بود، که بعداً توسط دیپلمات‌های آمریکایی در چین و اروپا و حتی پایتخت آمریکا گزارش شد.

در آن زمان، سندرم هاوانا منجر به گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال حمله یک سازمان خارجی با استفاده از سلاح سونار به پرسنل آمریکایی شد. دولت آمریکا در گزارشی که پارسال در این باره تهیه کرد، احتمال دست داشتن یک کشور خارجی در این قضیه را رد کرد. روسیه نیز اتهامات علیه خود را تکذیب کرده است.

با این وجود، تحقیقات اخیر بیزنس اینسایدر، اشپیگل، و سی‌بی‌اس تاکید می‌کند شواهدی به دست آورده است که بر مبنای آنها روسیه پشت سندرم هاواناست، و با استفاده از سلاح انرژی دیپلمات‌های آمریکایی را هدف قرار داده است.

به گفته یورونیوز، اگرچه این سندرم را با اعتقاد به اینکه این قضیه اولین بار در پایتخت کوبا اتفاق افتاده است، هاوانا نامیده‌اند، اما تحقیقات جدید حاکی از آن است که اولین موارد حملات سوناری به دیپلمات‌های آمریکایی احتمالاً در سال 2014 در آلمان روی داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size