نارضایتی کاربران از تصمیم «متا» برای حذف برنامه «کراود تنجل» در سال انتخابات آمریکا

«کراود تنجل» برای سال‌ها و به‌ویژه در دوره‌های انتخاباتی قبلی، این امکان را به کاربران خود می‌داد تا نشر تئوری‌های توطئه، تحریک به خشونت یا کمپین‌های دستکاری اطلاعات از خارج را دنبال کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شرکت «متا» درنظر دارد برنامه «کراود تنجل»ویژه نظارت و تحلیل اطلاعات گمراه کننده در «فیس‌بوک» و «اینستاگرام» را کنار بگذارد.

اعلام این تصمیم از سوی «متا» با توجه به نزدیک شدن مناسبت‌های انتخاباتی در سراسر جهان، خشم شمار زیادی از محققان و روزنامه‌نگاران را برانگیخته است.

«متا» اعلام کرد که «کراود تنجل» بعد از 14 اوت آینده یعنی کمتر از سه ماه قبل از انتخابات آمریکا در دسترس نخواهد بود.

شرکت «پالو آلتو» قصد دارد ابزار جدیدی را جایگزین «کراود تنجل» کند که به گفته پژوهشگران از همان ویژگی‌ها برخوردار نیست.

«کراود تنجل» برای سال‌ها و به‌ویژه در دوره‌های انتخاباتی قبلی، این امکان را به کاربران خود می‌داد تا نشر تئوری‌های توطئه، تحریک به خشونت یا کمپین‌های دستکاری اطلاعات از خارج را دنبال کنند.

طبق گفته کارشناسان، لغو این ابزار در چارچوب روند کنونی پلتفرم‌های بزرگ دیجیتال برای کاستن از شفافیت می‌گنجد که به مثابه رویکردی نگران‌زا از احتمال ایجاد زمینه مناسبی برای انتشار اطلاعات گمراه کننده ناشی از انتخابات است که به روند دموکراتیک، صدمه می‌زند.

ملانی اسمیت، مدیر تحقیقات «انستیو گفت‌وگوی استراتژیک»، در مصاحبه با «فرانس پرس» گفت: «توقف در دسترس بودن کراود تنجل در سال جاری که طی آن تقریباً نیمی از مردم جهان برای رای‌دادن فراخوانده می‌شوند، روند نظارت مستقل بر زیان ناشی از اطلاعات گمراه کننده را به شدت محدود می‌کند».

ضربه به اصل شفافیت

به گفته براندون سیلورمن، مدیر اجرایی پیشین «کراود تنجل»، برنامه جایگزین هنوز در حال ساخت است.

شرکت «متا» که در سال 2016 «کراود تنجل» را خریداری کرد، اذعان دارد که این ابزار در جریان انتخابات 2019 در لوئیزیانا، در رصد اطلاعات نادرست مانند جدول زمان‌بندی انتخابات در شعب رای‌گیری، به مسئولان کمک کرد.

سازمان غیرانتفاعی «موزیلا» در نامه‌ای سرگشاده به «متا»، درخواست کرد که این سرویس حداقل تا ژانویه 2025 ادامه یابد زیرا این کار به اصل شفافیت لطمه زده و تهدیدی مستقیم علیه «سلامت انتخابات» به شمار می‌آید.

این در حالی است که سخنگوی «متا» تاکید دارد، ابزار جایگزین در دست ساخت، مشتمل بر داده‌های جامع‌تر در مقایسه با «کرواد تنجل» است که در دسترس دانشگاهیان و سازمان‌های غیرانتفاعی انتخاباتی قرار خواهد گرفت.

روزنامه‌نگاران در گذشته از «کراود تنجل» برای بررسی بحران‌های مربوط به بهداشت عمومی، نقض حقوق بشر و بلایای طبیعی استفاده کردند.

تیم هاربر، تحلیل‌گر سیاسی در سازمان غیر انتفاعی «سنتر فور دیموکراسی اند تکنولوجی» می‌گوید که «کراود تنجل» به تداوم مسئولیت «متا» در قبال اجرای قوانین خاص خود نیز کمک کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size