انسان مدرن در حال از دست دادن توانایی هضم گیاهان است

در نمونه‌های مدفوع انسان‌های باستانی که بین 1000 تا 2000 سال پیش می‌زیستند، باکتری‌های هضم‌کننده گیاهان فراوان بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نتایج یک پژوهش جدید نشان داد که انسان‌های امروزی به تدریج در حال از دست دادن توانایی هضم گیاهان هستند، چرا که سبک زندگی مدرن موجب از بین رفتن میکروب‌های تخصصی در روده انسان شده است که کارشان تجزیه سلولز است.

دانشمندان به مدت چندین دهه بر این باور بودند که روده انسان نمی‌تواند مثل روده دام و سایر گیاهخواران سلولز را هضم کند. با این وجود، آنها در سال 2003 باکتری‌هایی در روده انسان کشف کردند که می‌توانند این فیبر را هضم کند.

پژوهش اخیر بر روی ژن‌های همان باکتری برای جستجوی موارد مشابه تکیه کرد. این تجزیه و تحلیل جامع از نمونه‌های مدفوع برای آزمایش میکروبیوم روده انسان در زمان‌ها و مناطق مختلف استفاده کرد. یافته‌ها نشان می‌دهند که ما بیش از آنچه قبلاً فکر می‌کردیم با حیوانات مزرعه اشتراک داریم.

روده ما دارای سه گونه میکروب سلولزخوار عمده است که تا به حال از نظر ما دور مانده‌اند. یکی از این گونه‌ها با پستانداران چرنده، دیگری با نخستی‌ها، و دیگری با انسان قرابت دارد.

در نمونه‌های مدفوع جمعیت‌های روستایی و انسان‌های باستانی که بین 1000 تا 2000 سال پیش می‌زیستند، این سه نوع میکروب فراوان بودند. اما در جمعیت‌های جوامع مدرن و صنعتی، این میکروب‌ها به‌طور آشکاری نادر بودند. یافته‌ها حاکی از کاهش این گونه‌ باکتری در روده انسان به دلیل سبک زندگی مدرن است.

محققان توضیح می‌دهند که ممکن است دلیل کاهش این میکروب‌ها در روده، کاهش گیاه‌خواره و میوه‌خواری انسان مدرن بوده باشد. دغدغه‌ای که در این باره وجود دارد این است که کاهش این میکروب‌ها به ترتیبی سلامت متابولیک انسان‌های مدرن را تضعیف کند.

پژوهشگران بر این باورند که چاره این مشکل، وارد کردن مجدد این باکتری‌ها به روده یا غنی‌سازی آنهاست. این کار را می‌توان با استفاده از مکمل‌های غذایی یا مواد پروبیوتیک‌ تخصصی انجام داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size