کاربرد هوش مصنوعی در جنگ؛ سلاح مخفی اوکراین چیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جنگ روسیه و اوکراین از آغاز جنگ در اوایل تابستان 2022 مسیرهای مختلفی را طی کرده است که بخشی از آن در محصور به میدان‌های جنگ بوده اما بخش مهم دیگر آن به هوش مصنوعی، فناوری و داده‌های اطلاعاتی وابسته است.

شرکت فناوری «پالانتیر» یکی از اولین شرکت‌های دارای بهترین شرکت فناوری نظامی در جهان، در جنگ از کی‌یف حمایت کرد.

این شرکت توجه جهانیان را وقتی به خود جلب کرد که شایع شد فناوری ویژه برای یافتن اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده، تولید این شرکت بوده است.

در اوکراین، فناوری این شرکت در کنار شرکت «استارلینک» وابسته به ایلان ماسک، که سربازان اوکراینی را متصل به اینترنت نگه می‌داشت، بیشترین تاثیر را داشت.

این فناوری به یک ارتش بسیار کوچک کمک کرد تا در برابر یک قدرت جهانی مقاومت کند و سؤالات زیادی را در مورد نحوه استفاده از هوش مصنوعی در جنگ برانگیزد.

نمای کامل میدان جنگ

این شرکت با پردازش حجم عظیمی از داده‌ها، به فرماندهان اوکراینی دید کاملی از میدان جنگ، از دریانوردی کشتی‌های جنگی در دریای سیاه تا تحرک تانک‌ها در دونباس و جنگنده‌هایی که موشک‌های کروز را از هوا پرتاب می‌کنند، ارائه داد.

هدف از استفاده از این فناوری این بود که کی‌یف بتواند تصمیمات سریعی بگیرد تا بر بوروکراسی نظامی روسیه در دوران شوروی برتری حاصل کند.

با وجود برخی نگرانی‌های اولیه در مورد به اشتراک‌گذاری این الگوریتم‌های قدرتمند، به نظر می‌رسد «پالانتیر» یک شریک ایده‌آل در اوکراین پیدا کرده است.

به موازات آن، بیش از هزار نفر از نیروهای مسلح اوکراین مستقر در سراسر کشور، از برنامه‌های این شرکت استفاده می‌کنند.

این شرکت همچنین شش کارمند مقیم دائم در اوکراین و دستگاه‌های مک‌بوک با برچسب‌های پاترون دارد.

شناسایی برنامه‌های روس

اما داستان «پالانتیر» بزرگتر از ارائه اطلاعات است. این شرکت از یک برنامه هوش مصنوعی برای سرعت بخشیدن به فرآیند سنتی تصمیم‌گیری نظامی استفاده می‌کند.

در دل این موضوع «MetaConstellation» قرار دارد که به اوکراین اجازه تصویرسازی کاری که روس‌ها قصد انجام آن را دارند، را می‌دهد.

صدها ماهواره تجاری که روزانه به دور زمین می‌چرخند، تصاویری از نیروهای روسی می‌گیرند، اما «MetaConstellation» بهترین و دقیق ترین تصاویر را می‌گیرد و اغلب از رادار دهانه مصنوعی (SAR) برای مشاهده از میان ابرها برای تشخیص نیروها یا حرکت کشتی‌ها استفاده می‌کند.

در اصل این برنامه برای جنگ با تروریستم ارتقا یافته است و جغرافیای سرسبز اوکراین، دریای سیاه و طبیعت افغانستان و عراق را در خود جای داده است.

پس از آن، اطلاعات این تصاویر با اطلاعات اضافی، مانند نکاتی از خبرچین‌ها در مورد تحرکات نیروهای دشمن یا شواهد ارائه شده توسط اطلاعات رهگیری شده، طبقه‌بندی می‌شود.

افشای جنایات جنگی

در ابتدا شرکت «پالانتیر» برای اوکراین رایگان فعالیت می‌کرد، اما غرب از سال گذشته از آن حمایت می‌کند.

اکنون این شرکت گسترش یافته و در تمام بخش‌های دولت اوکراین فعال است و از پاکسازی مین‌های کشاورزی گرفته تا ساخت پناهگاه‌های بمب برای مدارس فعالیت دارد.

یکی از جالب ترین پروژه‌های این شرکت کمک به کشور در کشف و تحقیق جنایات جنگی بوده است.

با توجه به گسترش ماهواره‌ها و تلفن های هوشمند، جنگ اوکراین مستندترین جنگ در تاریخ شناخته می‌شود.

دادستان اوکراین با استفاده از هوش مصنوعی این شرکت برای بررسی مجموعه‌ای از تصاویر، فیلم‌ و گواهی شاهدان، جزئیات 124 هزار جنایت احتمالی را ثبت کرده است.

تاریخچه شرکت

شرکت «پالانتیر» پس از حوادث 11 سپتامبر طراحی و در سال 2003 راه اندازی شد. به گزارش روزنامه «تایمز» بریتانیا ارزش این شرکت حدود 54 میلیون دلار تخمین زده شده است.

در تاسیس این شرکت کارآفرینان دره سیلیکون، از جمله پیتر تیل، سرمایه‌گذار میلیاردر و حامی سابق دونالد ترامپ و جی آر آر تالکین، و دوستش در دانشگاه استنفورد، الکس کارپ نقش داشتند.

اولین مشتریان این شرکت، آژانس امنیت ملی، اف‌بی‌آی و سیا بودند، که آخری از طریق صندوق سرمایه‌گذاری «In-Q-Tel» سرمایه گذاری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید